Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Statyny przynoszą korzyści chorym na POChP
Źródło: DM/https://respiratory-research.biomedcentral.com
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.02.2019
 
 
Statyny u pacjentów z POChP zmniejszają ryzyko zgonu z jakiegokolwiek powodu (RR 0,72), ryzyko zgonu z powodu incydentu sercowo-naczyniowego (RR 0,72) oraz ryzyko zaostrzeń choroby (RR 0,84).
Niedawno pisaliśmy, że statyny potencjalizują działanie szczepień przeciw pneumokokom, które są zalecane między innymi pacjentom chorującym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Nie jest to ich jedyna zaleta w odniesieniu do POChP - ciekawych i praktycznych z klinicznego punktu widzenia danych dostarcza metaanazliza, która ukazała się na łamach Respiratory Research.

Wynika z niej, że statyny u pacjentów z POChP zmniejszają ryzyko zgonu z jakiegokolwiek powodu (RR 0,72), ryzyko zgonu z powodu incydentu sercowo-naczyniowego (RR 0,72) oraz ryzyko zaostrzeń choroby (RR 0,84). Ponadto zmniejszają stężenie CRP oraz prowadzą do spadku częstości występowania nadciśnienia płucnego (wtórnego do POChP). Efekt "przeciwzapalny" najsilniej wykazywały kolejno fluwastatyna, atorwastatyna i rosuwastatyna; najskuteczniejsze w zapobieganiu rozwoju nadciśnienia płucnego okazały się fluwastatyna i atorwastatyna.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe