Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Stosowanie beta-blokerów u pacjentów z POChP po zawale serca

Źródło: Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 28.08.2020
 
 
U pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) często pomija się stosowanie beta-blokerów po zawale serca, co tłumaczy się obawą o zwiększenie ryzyka zaostrzeń choroby płuc. Na łamach Thorax ukazały się wyniki badania kohortowego w którym przeanalizowano, w jaki sposób stosowanie beta-blokerów wpływa na ryzyko zaostrzeń POChP.
U pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) często pomija się stosowanie beta-blokerów po zawale serca, co tłumaczy się obawą o zwiększenie ryzyka zaostrzeń choroby płuc. Na łamach Thorax ukazały się wyniki badania kohortowego, w którym przeanalizowano, w jaki sposób stosowanie beta-blokerów wpływa na ryzyko zaostrzeń POChP.

Dane dotyczyły duńskich pacjentów z lat 2003-2015. W sumie przeanalizowano dane 10884 pacjentów z POChP po przebytym zawale. Ogółem, stosowanie beta-blokerów było związane z mniejszym ryzykiem zaostrzenia POChP (HR=0,78; 95% CI: 0,74-0,83) niż rezygnacja z leczenia tą grupą leków. Związek ten był niezależny od rodzaju zawału serca, obecności niewydolności serca, dawki lub rodzaju beta-blokera.

Wyniki mogą być zaskakujące. Autorzy badania wskazują, że w przeszłości kilka badań wskazywało, że selektywne beta-1-blokery mogą zmniejszać ryzyko zaostrzeń. Tłumaczy się to zmniejszeniem aktywności układu adrenergicznego oraz zmniejszeniem stanu zapalnego. Ponadto, beta-blokery mogą zapobiegać regulacji w dół receptorów beta-2 w drogach oddechowych dzięki czemu zachowana jest skuteczność beta-2-agonistów co zmniejsza ryzyko zaostrzenia POChP.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe