SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Światowy Tydzień IPF w Warszawie od 16 września
 
Działy: Aktualności
Obchody „Światowego Tygodnia IPF” odbędą się w dniach 16, 17 oraz 20 września w Warszawie. W programie planowane są wykłady w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc, piknik edukacyjny oraz bieg po zdrowe płuca.
16 września od godziny 13.00 wykłady wygłoszą prof. Jan Kuś, prof. Wojciech Piotrowski oraz prof. Tomasz Grodzki. Piknik odbędzie się 17 września - Kuźnia Golfa na Polu Mokotowskim przy ul. Rokitnickiej 14. W środę 20 września planowany jest bieg, który startuje z Wybrzeża Gdyńskiego 4.

Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) to rzadka, śmiertelna i trudna do rozpoznania choroba. Rocznie zapada na nią w Polsce ok. 2 000 osób. Od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoznania choroby mijają średnio 2-4 lata. Część chorych nie dożywa nawet postawienia diagnozy. Choroba powoduje w układzie oddechowym nieodwracalne szkody zmniejszając pojemność płuc nawet o połowę. Chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc mają trudności w wykonywaniu nawet najprostszych codziennych czynności, jak spacer, przygotowanie posiłku czy mycie zębów.

Światowy Tydzień Idiopatycznego Włóknienia Płuc to wydarzenie edukacyjne zainicjowane przez pacjentów i ich rodziny, ukierunkowane na podnoszenie wciąż bardzo niskiej świadomości społecznej tego schorzenia. W tym roku obchody organizowane są po raz pierwszy w Polsce.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe