Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Szczepienie HPV zmniejsza ryzyko nawracającej brodawczakowatości układu oddechowego

Źródło: Medscape
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 24.06.2022
 
 
Podanie czterowalentnej szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) wiąże się z niższym ryzykiem nawracającej brodawczakowatości układu oddechowego (RRP-recurrent respiratory papillomatosis) wymagającej operacji – wynika z badania opublikowanego w „JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery".
– Ponieważ nie wykryto różnicy w częstości nawracających zmian po szczepieniu u pacjentów z nową i nawracającą chorobą, wydaje się, że obie grupy wykazały równe korzyści po szczepieniu przeciwko HPV. Odkrycia te sugerują, że im wcześniej pacjenci z RRP otrzymają szczepionkę przeciwko HPV, tym szybciej mogą wykazać zmniejszone obciążenie chorobą – piszą naukowcy w „JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery".

Do badania fazy włączono 50 dorosłych z medianą wieku 41 lat, z których 78proc. stanowili mężczyźni. Trzynaście osób było nowo zdiagnozowanych, bez żadnego lub tylko po jednym leczeniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a 37 miało nawracającą chorobę (mediana czasu 4 lata).

Spośród 30 pacjentów, dla których dostępna była próbka biopsji, wszyscy byli HPV dodatni, 80 proc. dla HPV-6 i 13 proc. dla HPV-11.

Trzy dawki czterowalentnej szczepionki przeciwko HPV podano każdemu uczestnikowi, w ciągu miesiąca oraz w ciągu dwóch miesięcy od włączenia do badania, a następnie w ciągu sześciu miesięcy od pierwszej dawki.

U pacjentów z nawracającymi chorobami interwencje chirurgiczne zmniejszyły się znacząco ze średniej 0,85 do 0,36 rocznie. Nie stwierdzono istotnej różnicy w nawrotach po szczepieniu między pacjentami z nawracającą chorobą a nowo zdiagnozowanymi.

Dr Craig Derkay, profesor otolaryngologii i pediatrii w Eastern Virginia Medical School w Norfolk w stanie Wirginia, powiedział „Reuters Health", że to największa kohorta dorosłych z RRP, którym podano szczepionkę HPV w badaniu klinicznym. Wyniki są kolejną cegiełką w rosnącej liczbie dowodów potwierdzających skuteczność takiego postępowania.

Dr Derkay, który przewodniczy również grupie zadaniowej ds. Nawracającej Brodawczaka Układu Oddechowego Amerykańskiego Towarzystwa Otolaryngologii Dziecięcej, dodał, że grupa zadaniowa popiera rutynowe stosowanie 9-walentnej szczepionki HPV jako adjuwantu do terapii chirurgicznej u dzieci i dorosłych z RRP, nawet jeśli osoby te mają mniej niż 9 lat lub więcej niż 45 lat.

– Wydaje się, że nie ma żadnych wad takiego postępowania. Nawet jeśli przebieg RRP nie zostanie zmieniony, pacjent otrzyma przynajmniej ochronę przed zakażeniem z pozostałych ośmiu podtypów HPV, którymi nie jest zarażony, oraz ochronę przed rakiem jamy ustnej, szyjki macicy, odbytu i prącia. Dlatego szczepienie przeciwko HPV jest szczególnie cenne, ponieważ działa nawet wtedy, gdy pacjent ma wcześniej istniejące RRP – zaznaczył dr Derkay, który nie był zaangażowany w badanie.

Dr Garth Ehrlich, profesor mikrobiologii i immunologii oraz otolaryngologii - chirurgii głowy i szyi w Drexel University College of Medicine w Filadelfii, powiedział Reuters Health, że chociaż RRP jest dość rzadkie, to poważnie pogarsza jakość życia, a niektórzy pacjenci przechodzą dziesiątki operacji.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.