SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szczepionka przeciw HPV chroni przed brodawczakiem układu oddechowego
 
Działy: Aktualności
Szczepionka przeciw HPV chroni także przed rzadkimi lecz nieuleczalnymi dziecięcymi chorobami układu oddechowego. Odkrycia opublikowane w The Journal of Infectious Diseases, że cykliczny brodawczak w układzie oddechowym zanika w Australii, co stanowi efekt narodowego programu szczepień przeciw HPV.
Badanie reprezentuje pierwsze światowe doniesienie, że szczepionka chroni przez cyklicznym brodawczakiem w układzie oddechowym. Schorzenie występuje u dzieci, kiedy HPV w szczególności typ 6 lub 11 rozprzestrzenia się z matki na dziecko w czasie okołoporodowym. U niektórych dzieci wirus powoduje nierakowy wzrost brodawczaka w układzie oddechowym, co może prowadzić do trudności w oddychaniu. Schorzenie może zagrażać życiu i wymaga powtarzających się operacji, aby drogi oddechowe utrzymać przejrzyste. W USA to schorzenie dotyka około 800 dzieci rocznie.

Badanie australijskie wskazuje, że program szczepień pomaga także obniżyć liczbę zapadalności na to schorzenie układu oddechowego. W 2012 roku zaraportowano 7 przypadków brodawczaka w układzie oddechowym, a program działał pierwszy rok. W czasie 5 lat ta liczba zmalała do 1 przypadku w 2016 roku, przy czym żadna matka i dziecko, którzy zostali zdiagnozowani w kierunku brodawczaka w okresie 2012-2016 nie byli szczepieni przeciw HPV przed ciążą.

Australia finansuje program szczepień przeciw HPV poprzez szkoły. W całym kraju 86 procent dziewcząt i 79 procent chłopców w wieku 14-15 lat otrzymuje pierwszą dawkę szczepionki. W USA odsetek ten oscyluje wokół 60 procent.

Brodawczak układu oddechowego jest chorobą rzadką, ale trudną do leczenia. Powodowana jest przez określone typy wirusa HPV przenoszonego z matki na dziecko.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe