Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Technika inhalacji kluczowa dla kontroli astmy
Źródło: Sciencedaily
Autor: Marta Koblańska |Data: 03.05.2019
 
 
Z pierwszego badania podsumowującego techniki inhalacji u hospitalizowanych z powodu astmy dzieci wynika, że grupa o najwyższym ryzyku powikłań i zgonu nieprawidłowo używała inhalatora, czyli leki nie docierały do dróg oddechowych w potrzebnej dawce. Podobnie młodzież nie potrafiła prawidłowo przyjąć leków z inhalatora.
Zdaniem badaczy, wiadomo, że właściwe użycie inhalatora jest kluczowe dla kontroli choroby, w przeciwnym bowiem razie może zaistnieć potrzeba hospitalizacji jeśli objawy się nasilą. Badanie sugeruje, że lekarze mogą pomóc poprzez pokazanie pacjentowi oraz rodzinie jak prawidłowo używać inhalatora, w szczególności przekładki.

W badaniu uczestniczyło 113 osób w wieku od 2 do 16 lat, spośród których 42 procent nie wykonywało prawidłowo jednej kluczowej czynności w posługiwaniu się inhalatorem. 18 procent nie używało przekładki i była to w przeważającej mierze młodzież, co wskazuje na to, że nadal potrzebuje ona nadzoru przy przyjmowaniu leków.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe