Specjalizacje, Kategorie, Działy

Tiotropium, czy leki krótkodziałające w razie potrzeby?

Udostępnij:
Na świecie 1 na 10 dorosłych choruje na POCHP. Prawie 70 procent to przypadki łagodnego do umiarkowanego POCHP, jednak niewiele wiadomo na temat efektywności leczenia łagodnej postaci choroby.
Najważniejsze, randomizowane badania inhalatorów na POCHP obejmowały chorych z postacią umiarkowana do silnej. Z chorobą postępuje pogorszenie funkcji płuc. Wydaje się więc celowe zbadanie czy wczesna interwencja może poprawić wyniki terapii. Efektywne leczenie chorych z postacią umiarkowaną będzie miało wpływ na całkowite obciążenie chorobą.

Ostatnie badanie opublikowane w New England Journal of Medicine obejmowało 841 pacjentów z łagodną do umiarkowanej POCHP i porównywało leczenie tiotropium do placebo. Wynik wstępny zanotował zmianę w relacji do punktu odcięcia pod kątem działania leków przedrozszerzających oskrzela w odniesieniu do FEV1. Jednak nadal należy badać populację najmniej chorą. Nadal aktualne jest pytanie, czy lekiem rozszerzającym oskrzela powinno być podawane raz dziennie tiotropium w kontraście do krótkodziałających leków zażywanych w razie potrzeby.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.