Specjalizacje, Kategorie, Działy
PAP/Marcin Kmieciński

Tocilizumab skuteczny u pacjentów z burzą cytokinową

Udostępnij:
– Z badań SARSTer wynika, że tocilizumab trzykrotnie zmniejsza ryzyko śmierci u chorych z burzą cytokinową w przebiegu COVID-19. Dodatkowo w tej grupie chorych zaobserwowano ponad pięciokrotne zmniejszenie prawdopodobieństwa konieczności wentylacji mechanicznej – poinformował koordynator programu prof. Robert Flisiak.
Zdaniem prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, skuteczność tego leku jest jeszcze większa w przypadku chorych hospitalizowanych ze szczególnie ciężkim przebiegiem choroby, u których saturacja tlenu wynosi poniżej 90 proc.

Burza cytokinowa powodowana jest gwałtowną reakcją układu immunologicznego na infekcję, w tym przypadku wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2. Jest to gwałtowny stan zapalny, niekorzystny dla przebiegu COVID-19, gdyż może doprowadzić do znacznego zniszczenia tkanek płuc, a nawet śmierci. Może do tego dojść także u pacjentów w dobrym ogólnie stanie zdrowia, bez chorób współistniejących.

Od wybuchu epidemii specjaliści poszukują skutecznej metody powstrzymania tej hiperodpowiedzi organizmu (hipercytokinemii) na atak koronawirusa. Dlatego ważne są pozytywne wyniki najnowszego badania SARSTer.

Prof. Flisiak wyjaśnia, że SARSTer jest nieinterwencyjnym programem badawczym, którego celem jest ocena skuteczności i bezpieczeństwa różnych opcji terapii COVID-19 stosowanych w Polsce u chorych leczonych w okresie od 1 marca ub.r. Badanie było zainicjowane i jest realizowane pod patronatem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Uzyskane dane będą analizowane, w zależności od wielu parametrów wyjściowych i z uwzględnieniem różnych punktów końcowych oceniających skuteczność terapii. Badanie jest realizowane na platformie internetowej wykorzystywanej uprzednio w projektach EpiTer-2 i EpiGeneS przygotowanej przez firmę Tiba.

W projekcie uczestniczy 30 polskich ośrodków leczących zakażenia SARS-CoV-2. Program został uruchomiony 7 czerwca 2020 r., a do 12 lutego 2021 r. wprowadzono dane 3184 chorych.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.