Specjalizacje, Kategorie, Działy
WSS w Lublinie

W Lublinie powstał oddział pulmonologiczny dla pacjentów postcovidowych

Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Gabriela Bogaczyk/PAP
Nowy budynek z 40-łóżkowym oddziałem pulmonologii powstał za 10 mln zł w szpitalu wojewódzkim przy ul. Herberta w Lublinie. Leczeni będą tu głównie pacjenci postcovidowi, a także zakażeni SARS-CoV-2 czy z innymi infekcjami zakaźnymi.
– Obserwujemy w województwie lubelskim dużą potrzebę leczenia pacjentów postcovidowych i jest to jedno z głównych zadań, jakie stawiamy przed nowym oddziałem. Oczywiście w przypadku wzmożonego zachorowania na oddziale pulmonologii będziemy przyjmować pacjentów covidowych – wyjaśnił cytowany w komunikacie Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie. Jak dodał, inwestycja ma poprawić też jakość leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego.

Nowy budynek z 40-łóżkowym oddziałem pulmonologii zlokalizowany jest przy ul. Herberta w Lublinie. Umowę z wykonawcą podpisano we wrześniu ub.r. Budynek został zrealizowany w systemie modułowym. Dwukondygnacyjny obiekt jest połączony z istniejącym już budynkiem szpitala.

– Choroby płuc to choroby cywilizacyjne, a po COVID-19 tych zachorowań jest nadal bardzo dużo. W XXI wieku istnienie wysokospecjalistycznych oddziałów jest nieodzowne. Misją samorządowców jest zaspokajanie najważniejszych potrzeb mieszkańców, a do nich wlicza się ochronę zdrowia, dlatego ta inwestycja tak bardzo mnie cieszy, bo będzie ratowała życie mieszkańców Lubelszczyzny – zaznaczył marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, zapowiadając utworzenie w przyszłości w tym miejscu centrum pulmonologii.

Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego posiada dwa oddziały pulmonologii: jeden zlokalizowany przy ul. Biernackiego, drugi – przy ul. Herberta. Jak podano, oba oddziały już niedługo będą mieściły się w jednej lokalizacji, właśnie tu, gdzie powstała nowa inwestycja.

Budowa kosztowała ok. 10 mln zł, z czego 8,4 mln zł stanowiło dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia na profilaktykę covidową i leczenie postcovidowe. Pozostałe środki pochodzą z budżetu województwa lubelskiego.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.