Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

W Lublinie powstanie Regionalne Centrum Pulmonologii

Źródło: Gabriela Bogaczyk/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 10.06.2022
 
 
Do końca 2023 r. ma zostać zakończony pierwszy etap budowy Regionalnego Centrum Pulmonologii w Lublinie. W ośrodku będzie 150 łóżek dla osób z chorobami układu oddechowego.
Jak przekazał rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Remigiusz Małecki, Regionalne Centrum Pulmonologii będzie funkcjonować w ramach wojewódzkiego szpitala im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w lokalizacji przy ul. Herberta w Lublinie.

Pierwszy etap zakłada wykonanie dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni całkowitej 3 tys. mkw. Na parterze znajdzie się 30-łóżkowy oddział chorób płuc z nieinwazyjną wentylacją mechaniczną. Natomiast na niższej kondygnacji będą pomieszczenia zabezpieczenia technicznego, szatnie personelu, pomieszczenia magazynowe itp. Budynek ma zostać oddany do użytku do końca 2023 r.

W ostatnich dniach marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski informował, że samorząd województwa otrzymał 30 mln zł na pierwszy etap budowy ośrodka z drugiego naboru Programu Inwestycji Strategicznych.

– Po zakończeniu tych prac, pierwsi pacjenci będą mogli już korzystać z leczenia w tym budynku. Kolejny etap przewiduje nadbudowę jeszcze dwóch pięter. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad 100 mln zł. Będziemy aplikować o kolejne środki, które pozwolą nam jak najszybciej dokończyć tę inwestycję – zapowiedział kierownik działu analiz i kontrolingu w szpitalu wojewódzkim Andrzej Wiśniewski.

Docelowo po zakończeniu wszystkich etapów prac placówka będzie liczyć 150 łóżek. Jak dodał Wiśniewski, centrum powstanie na bazie dotychczas funkcjonujących już oddziałów chorób płuc.

– Centrum ma zapewnić w jednym miejscu kompleksową i specjalistyczną opiekę dla pacjentów z chorobami układu oddechowego. Będą tu się mieścić diagnostyka, lecznictwo szpitalne i sale zabiegowe do bronchoskopii. Jest to też szczególnie istotne teraz w kontekście COVID-19 – ocenił kierownik.

Rzecznik marszałka podkreślił, że budowa Regionalnego Centrum Pulmonologii jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne z zakresu chorób układu oddechowego. – Zapewnienie świadczeń zdrowotnych musi uwzględniać zmieniające się trendy demograficzne i epidemiologiczne – zaznaczył rzecznik.

Wskazał, że według opracowań medycznych, zarówno w Polsce, jak i na Lubelszczyźnie prognozowany jest wzrost zapadalności na choroby układu oddechowego. W woj. lubelskim szacuje się go na mniej więcej 10 proc. do 2029 r. Natomiast liczba hospitalizacji z powodu gruźlicy i chorób płuc do 2031 roku wzrośnie – według szacunków – z poziomu 18,31 tys. do 22,23 tys.

– Realizacja projektu przyczyni się również do zmniejszenia zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu oddechowego i gruźlicy, a także zabezpieczy dostępność do diagnostyki i leczenia w zakresie chorób płuc, raka płuc oraz rehabilitacji – podkreślił Remigiusz Małecki.

Z danych lubelskiego sanepidu opublikowanych w „Ocenie stanu bezpieczeństwa sanitarnego za 2021 r.” wynika, że w zeszłym roku zanotowano w regionie 260 nowych przypadków zachorowań na gruźlicę. Podobnie jak w latach ubiegłych dominowały zachorowania wśród mężczyzn. Najwyższą zapadalność na 100 tys. mieszkańców zanotowano w powiatach: tomaszowskim, łukowskim, hrubieszowskim. W zeszłym roku na Lubelszczyźnie 35 osób zmarło z powodu gruźlicy.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.