Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

WHO definiuje long covid

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 08.10.2021
 
 
Tagi: WHO, long covid
Długi covid częściej występuje u osób, które wymagały hospitalizacji, objawia się zwykle zmęczeniem, spłyceniem oddechu oraz zaburzeniami poznawczymi – twierdzą eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zastrzegają jednak, że nie wszystko jeszcze wiadomo i opracowana definicja może się zmienić.
WHO oblikowała definicję długiego covidu, zastrzegając, że została ona opracowana na podstawie dotychczasowych obserwacji i może się zmienić.

Według tej definicji przy long covid najczęściej ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji. Musi ona utrzymywać się przez co najmniej dwa miesiące i nie można jej wyjaśnić inną chorobą. Objawy mogą się pojawić już w trakcie ostrej postaci choroby COVID-19, a potem nadal się utrzymują, ale też dają o sobie znać po raz pierwszy dopiero po wyzdrowieniu.

Long covid najczęściej objawia się zmęczeniem, spłyceniem oddechu oraz zaburzeniami poznawczymi. Jednak mogą występować także bóle w klatce piersiowej, zaburzenia smaku i węchu, osłabienie mięśni oraz kołatanie serca. Zwraca się uwagę, że choroba ta często utrudnia codziennie funkcjonowanie.

Z badań 270 tys. pacjentów, jakie przeprowadzili specjaliści z University of Oxford wynika, że co najmniej jeden objaw długiego covidu występuje u 37 proc. chorych na COVID-19. Częściej zdarza się to u pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji, bo przebieg choroby był u nich cięższy. Long covid może jednak występować także u tych, którzy łagodniej przeszli chorobę. Według naukowców z Harvard University, którzy przebadali 50 tys. chorych, częściej zdarza się to u ludzi młodszych, poniżej 65. roku życia.

Częstym problemem po przechorowaniu COVID-19 są kłopoty z płucami. Z badań w Chinach opublikowanych przez „The Lancet” wynika, że po 12 miesiącach od opuszczenia szpitala odczuwa je 20–30 proc. pacjentów z umiarkowaną postacią tej choroby oraz 54 proc. tych, którzy byli krytycznie chorzy.

U covidowców częściej po raz pierwszy wykrywane są choroby przewlekle, takie jak cukrzyca i zaburzenia neurologiczne. Wskazują na to obserwacje specjalistów z Harvardu.

Większość dolegliwości długiego covidu ustępuje po pewnym czasie, bez względu na to, jak ciężka była postać tego zakażenia. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegają jednak, że u niektórych osób pewne dolegliwości powracają.

Ze wstępnych badań wynika, że objawy długiego covidu może łagodzić szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zastrzega jednak, że w tej sprawie niezbędne są dłuższe obserwacje.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe