Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wbrew wytycznym lekarze przepisują antybiotyki na zapalenie oskrzelików
Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 25.01.2019
 
 
Nieprawidłowości w przepisywaniu antybiotyków dzieciom z ostrym zapaleniem oskrzelików ma miejsce w oddziałach ratunkowych. Tymczasem zapalenie oskrzelików jest infekcją wirusową, która nie odpowiada na leczenie antybiotykami a wytyczne American Academy of Pediatrics po raz pierwszy opublikowane w 2006 roku są przeciwne antybiotykom w tym schorzeniu.
Tymczasem eksperci kanadyjscy wskazują, że spory odsetek niemowląt zdiagnozowanych jako dzieci chore na zapalenie oskrzelików bez innych infekcji jest leczony antybiotykami a odsetek wykorzystania tych preparatów wcale nie maleje w związku z publikacją rekomendacji.

Dane użyte przez ekspertów obejmujące lata 2007 – 2015 w celu oceny liczby dzieci z zapaleniem oskrzelików bez innych infekcji, a którym zostały przepisane antybiotyki. W sumie 25,6 proc. z tych dzieci podano antybiotyk, co znalazło przełożenie na 83 tys. recept rocznie. Roczny odsetek pacjentów z przepisanymi antybiotykami podczas tego czasu nie zmienił się znacząco. Pośród niemowląt, które przyjęły leczenie antybiotykami, 69,9 procent nie miało innej udokumentowanej infekcji bakteryjnej. Najczęściej przepisywanym antybiotykiem była penicylina oraz makrolidy.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe