SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wysiłek fizyczny korzystny przy astmie
 
Działy: Aktualności
Osoby chorujące na astmę, które nie są otyłe mogą zmniejszyć jej objawy oraz poprawić jakość życia poprzez dietę oraz wysiłek fizyczny, wynika z badania duńskiego zaprezentowanego podczas European Respiratory Congress.
Zdaniem badaczy pojawia się coraz więcej dowodów wskazujących, że osoby otyłe chorujące na astmę mogą odnosić korzyści z diety oraz zwiększonego wysiłku fizycznego. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku osób szczupłych. Badacze pracowali ze 149 pacjentami przez 8 tygodni, którzy zostali przyporządkowani do 4 grup. Pierwsza utrzymywała dietę z niskim indeksem glikemicznym, druga intensywnie ćwiczyła, trzecia ćwiczyła oraz utrzymywała dietę. Ostatnia grupa była grupą kontrolną.

Okazało się, ze intensywne ćwiczenia były bezpieczne dla chorych. Chociaż dieta nie przyczyniła się w sposób jednoznacznych do poprawy funkcji płuc, to jednak kombinacja diety i ćwiczeń poprawiły zarówno kontrolę astmy jak i jakość życia chorych. Średnio ocena astmy była o 50 procent lepsza niż w przypadku grupy kontrolnej.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe