Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Występowanie po zakrzepicy żylnej oraz krwawienie u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19

Źródło: CHEST Journal
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 26.11.2020
 
 
Na łamach Chest ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą dotyczący częstości występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i krwawień spośród pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Badacze przeanalizowali badania od stycznia do końca lipca 2020.
Ogółem, badacze włączyli 49 badań z czego częstość występowania zakrzepicy opisano w 44 badaniach, częstość krwawień w 1, a częstość obu zjawisk w 4. Szacowana częstość zakrzepicy żylnej wyniosła 17%; 12,1% w przypadku zakrzepicy żył głębokich, a 7,1% w przypadku zatorowości płucnej. U 7,8% pacjentów zaobserwowano krwawienie, a w przypadku 3,9% chorych zauważono ciężkie krwawienie. Incydenty zakrzepowo-zatorowe częściej obserwowano w przypadku pacjentów leczonych na oddziałach intensywnej terapii w porównaniu z oddziałami zachowawczymi (27,9% vs. 7,1%).

Pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 są szczególnie narażeni na incydenty zakrzepowo-zatorowe, ale również, choć w mniejszym stopniu, na krwawienia.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe