Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zakażenie koronawirusem uszkadza pęcherzyki płucne

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 28.05.2020
 
 
Odkrycia po pośmiertnym badaniu osób zainfekowanych COVID-19 wykazują istotne uszkodzenia pęcherzyków płucnych, choć również czynniki zakrzepowe mogą odgrywać rolę w doprowadzeniu do zgonu. Wyniki opublikowano w JAMA.
Badacze raportują dane od 10 pacjentów poddanych badaniu pośmiertnemu z rozpoznanym COVID-19. Rezultaty wydają się jednoznaczne – uszkodzenia pęcherzyków płucnych są ostre i dotykające dyfuzję. Oznacza to główną przyczynę zgonu u osób zakażonych koronawirusem, pomimo leczenia z udziałem inwazyjnej wentylacji.

- To odkrycie koreluje bardzo dobrze z wiodącymi objawami u pacjentów z COVID-19 takimi jak kaszel, gorączka oraz ciężki stan układu oddechowego łącznie z niewydolnością oddechową – powiedział główny autor badania Rainer Claus z University Medical Center w Augsburgu w Niemczech, dodając, że na razie jest za wcześnie na wnioski terapeutyczne.

Badanie histopatologiczne dróg oddechowych objęło zmiany począwszy od tych dotyczących formowania się bezbarwnych membran przez pogrubienie się przegród pęcherzyków płucnych z okołonaczyniową limfocytarno-plazmatyczną infiltracją po wyraźną fibroblastyczną proliferację, częściowe włóknienie oraz pneumocytową hiperplazję prowadzącą do śródmiąższowego włóknienia.

W oddzielnym raporcie opublikowanym w Annals of Internal Medicine, badacze ocenili dane pośmiertne od 12 kolejnych zmarłych zakażonych COVID-19 i odkryli podobne uszkodzenia pęcherzyków płucnych u większości z nich. Jednakże u 7 z tych 12 pacjentów znaleziono również zakrzepy naczyniowe, a u 4 zatorowość tętnicy płucnej była bezpośrednią przyczyną zgonu.

Pacjenci opisywani w obu pracach to przeważnie mężczyźni, w wieku starszym niż 70 lat z innymi chorobami współistniejącymi oraz zmianami zapalnymi w innych organach na przykład nerkach, wątrobie i sercu.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe