PULMONOLOGIA
Pulmonologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Zastosowanie mukolityków w leczeniu POChP – wytyczne GOLD ►

Udostępnij:
– Leki mukolityczne mogą być pomocne w leczeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli, a to ma znaczenie w leczeniu POChP. Co więcej, mogą być stosowane niezależnie od innych przyjmowanych preparatów w terapii tej choroby – mówi prof. Adam Antczak z Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej UM w Łodzi.
Według aktualnych wytycznych GOLD 2020/2022 podstawowymi lekami w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) są wziewne leki rozkurczające oskrzela. Jednak u chorych, u których pojawia się wydzielina w oskrzelach, przyjmowanie leków mukolitycznych przynosi poprawę. Badania pokazują, że regularne stosowanie mukolityków, w porównaniu z placebo, zmniejsza częstość zaostrzeń choroby oraz podnosi komfort życia pacjenta.

– Ważną potrzebą pacjentów z POChP jest zminimalizowanie kaszlu. My, lekarze, wiemy, jak wielkim problemem jest skuteczne leczenie wydzieliny nadmiernie produkowanej w drzewie oskrzelowym. Nierzadko czujemy się bezradni – zauważa prof. Adam Antczak.

W zaleceniach GOLD swoje miejsce mają leki mukoaktywne. Wymienione zostały: n-acetylocysteina, carbocysteina oraz erdosteina. Przy czym erdosteina jest lekiem o najlepiej udowodnionej skuteczności w badaniach klinicznych. Preparaty te mogą być stosowane niezależnie od statusu glikokortykosteroidów i innych leków przyjmowanych w terapii POChP. Ekspert analizuje poszczególne preparaty o działaniu mukoaktywnym.

Wykład prof. Adama Antczaka do obejrzenia poniżej: 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.