Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zastosowanie oseltamiwiru u dzieci w czasie pandemii świńskiej grypy

Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 27.11.2020
 
 
W wytycznych w czasie pandemii świńskiej grypy w latach 2009-2010 w Wielkiej Brytanii zalecano zastosowanie leków przeciwwirusowych w ciągu 72 godzin od wystąpienia objawów grypopodobnych. Na łamach "European Respiratory Journal" ukazała się retrospektywna analiza skuteczności takiego postępowania u dzieci.
Badacze wykorzystali dane z podstawowej opieki zdrowotnej, znajdujące się w bazie Clinical Practice Research Datalink. Pierwszorzędowym punktem końcowym był wpływ zastosowania oseltamiwiru na powikłania związane z grypą.

Do analizy włączono dane ponad 16 tys. dzieci, z czego 4028 (25%) miało przepisany oseltamiwir, a w całej grupie u 753 (4,7%) odnotowano powikłania grypy. Były to głównie powikłania w układzie oddechowym, sercowo-naczyniowym, ośrodkowym układzie nerwowym, układzie moczowym, ale również zapalenie ślinianki, mięśni czy nawet anemia aplastyczna. W wieloczynnikowej analizie zastosowanie oseltamiwiru było związane ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia powikłań związanych z grypą (różnica ryzyka: -0,032; 95% CI: -0,051 do -0,013). Ponadto leczenie było związane ze zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji ze wszystkich przyczyn (różnica ryzyka: -0,028; 95% CI: -0,051 do -0,006).

Zastosowanie oseltamiwiru u dzieci w czasie pandemii świńskiej grypy było związane z niewielkim, ale istotnym zmniejszeniem ryzyka powikłań grypy oraz hospitalizacji.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności)
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe