SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Zidentyfikowano genetyczny biomarker astmy
Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 12.06.2018
 
 
Badacze Mount Sinai zidentyfikowali genetyczny biomarker astmy, który może zostać przetestowany przy wykorzystaniu prostej szczoteczki do nosa oraz bazowej analizy danych kontynuacyjnych.
Ta niedroga diagnostyka może precyzyjnie zidentyfikować łagodne do umiarkowanych zaostrzeń astmy oraz różnicować je od innych chorób dróg oddechowych takich jak alergiczny nieżyt nosa, palenie papierosów, infekcje górnych dróg oddechowych oraz mukowiscydozy. Wyniki badania zostały opublikowane w Scientific Reports.

Łagodna do umiarkowanej astmy może być trudna do diagnozy ponieważ objawy zmieniają się w czasie oraz mogą okazać się skomplikowane przez inne choroby układu oddechowego. Jak wskazują badacze użycie szczoteczki donosowej zajmuje sekundy do zebrania wydzieliny, co może być przydatne w szczególności dla lekarzy POZ i może poprawić wyniki leczenia chorych poprzez wczesną oraz precyzyjną diagnozę.

Obecnie badanie funkcji płuc PFT stanowi najbardziej wiarygodne narzędzie diagnostyczne astmy. Jednakże dostęp do wyposażenia oraz ekspertyzy niezbędny w celu przeprowadzenia tych testów nie zawsze jest możliwy w praktykach lekarzy POZ, gdzie astma jest często diagnozowana i leczona. Również trudno jest różnicować między astmą a innymi schorzeniami przy wykorzystaniu jedynie PFT, podczas gdy szczoteczka donosowa i późniejsza analiza tego biomarkera astmy dostarcza jasnego rezultatu.

Wiodący naukowcy badania zaaplikowali samouczące się algorytmy do danych RNA pozyskanych ze szczoteczki donosowej od pacjentów z astmą lub bez. Udało się zidentyfikować 90 genowy biomarker wskazujący na status astmy.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe