Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sejm

Zmiany w programie profilaktyki raka płuca ►

Źródło: Sejm
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 21.07.2021
 
 
Ministerstwo Zdrowia nie będzie czekać na koniec pilotażu programu profilaktyki raka płuca i rozszerzy go „jak najszybciej na cały kraj”. Mówił o tym wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji Stałej ds. Onkologii.
W trakcie posiedzenia wiceminister Gadomski przedstawił informację na temat zwiększenia skuteczności profilaktyki nowotworów i poprawy zgłaszalności pacjentów do programów badań przesiewowych nowotworów piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Przyznał, że „profilaktyka onkologiczna w czasie pandemii została mocno ograniczona”. – To niebezpieczne, nie tylko z perspektywy indywidualnego pacjenta, ale również systemu ochrony zdrowia – każde opóźnienie na tym etapie skutkuje tym, że pacjenci diagnozowani są w bardziej zaawansowanym stadium choroby, a to oznacza zarówno trudniejsze, jak i bardziej kosztochłonne leczenie – wyjaśnił Gadomski, wskazując, że „jedną z grup chorych onkologicznie, na którą pandemia wpłynęła najmocniej, są pacjenci z rakiem płuc”. – Dlatego program niskodawkowej tomografii komputerowej w nowotworze płuca, który od 2019 r. realizowany jest w formie pilotażu w sześciu makroregionach, wkrótce zostanie rozszerzony na cały kraj. Zdecydowaliśmy, że nie będziemy czekać na wyniki pilotażu, bo sytuacja w tym obszarze wymaga szybkiego działania – zapowiedział Gadomski.

Wiceminister poinformował, że program ma być realizowany przez kolejne trzy lata, a jego koszt szacowany jest na ok. 70 mln zł. 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.