REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

2,8 procent odrzuconych wniosków w zespole koordynującym ds. reumatologii

Źródło: MK
Autor: Anita Jóźwiak |Data: 16.05.2014
 
 
Zespół koordynujący NFZ od początku swojego funkcjonowania w 2009 r. odrzucił 2,8 proc. wniosków o leczenie biologiczne w programach lekowych. W zespole zasiada 16 osób, w tym 9 lekarzy reumatologów, są także przedstawiciel resortu zdrowia oraz dwóch przedstawicieli NFZ.
Program lekowy jest kompatybilny z zaleceniami Eularu i znajdują się w nim wszystkie potrzebne leki oprócz adaceptu – mówi prof. Anna Filipowicz- Sosnowska. – Celem zespołu jest kwalifikacja i weryfikacja skuteczności leczenia pacjentów w programach lekowych. Odrzucamy wniosek wtedy, gdy występują działania niepożądane u danego chorego lub to leczenie może być wręcz dla niego niebezpieczne.

Na leczenie biologiczne kwalifikuje lekarz prowadzący, co nie oznacza, że nie może on zadać zespołowi pytań dotyczących rozpoznania czy rodzaju leku. Na podstawie jego rekomendacji chorzy są wpisywani do programu lekowego. 90 proc. wniosków wpływa komputerowo i są to wnioski dotyczące chorych spełniających kryteria programu bez zastrzeżeń. 10 proc. wniosków jest papierowych i są to wnioski z opisami chorób niestandardowych. Od 2009 roku leczonych było 8195 pacjentów, 5082 pacjentów jest w toku leczenia, najwięcej - 2235 -na reumatoidalne zapalenie stawów, 1166 na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. 1050 wniosków jest na leczenie niestandardowe.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.