Specjalizacje, Kategorie, Działy

Celekoksyb – punkt widzenie ortopedy

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Andrzej Kordas
|
Źródło: dr n. med. Marcin Waśko, Klinika Ortopedii i Reumoortopedii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Kierownik Kliniki: prof. Jacek Kowalczewski
Ból towarzyszy wielu schorzeniom ortopedycznym, w tym stanom zapalnym i urazom oraz stale występuje po zabiegach chirurgicznych.
Jednym z leków, stosowanym od 1998 r., jest celekoksyb. Jest to lek z grupy koksybów, działających poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenazy 2 (COX-2), który jest kluczowy dla produkcji prostaglandyn – mediatorów bólu i stanu zapalnego. Celekoksyb nie wpływa na aktywność enzymu COX-1, przez co zmniejsza – w porównaniu z innymi NLPZ – częstość występowania działań niepożądanych z zakresu górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Celekoksyb jest użyteczny dla ortopedy w leczeniu bólu po zabiegach ortopedycznych, zapobieganiu występowania skostnień pozaszkieletowych po endoplastyce stawów biodrowych oraz w praktyce ambulatoryjnej.

Zapraszamy do lektury artykułu: RE_REUMA_6_2015.pdf
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.