Specjalizacje, Kategorie, Działy
iStock

Ciąża u kobiet z chorobami reumatycznymi ►

Udostępnij:
Dr Lidia Ostanek omawia wyniki długoterminowych obserwacji dzieci matek z chorobami autoimmunologicznymi.
Dr Lidia Ostanek i prof. Marek Brzosko z Kliniki Reumatologii, Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Immunologii Klinicznej przygotowali przegląd badań dotyczących chorób reumatycznych i ich wpływu na ciążę. – Pamiętajmy, że dzieci takich pacjentek podlegają nie tylko wpływom powiązanym z chorobą, takim jak obecność przeciwciał, które mogą przechodzić przez łożysko, oraz cytokiny czy przyjmowane leki – tłumaczy dr Lidia Ostanek, przypominając, że ważne są również warunki ogólne, predyspozycje genetyczne, choroby występujące u matki czy jej wiek.

Istotne jest wcześniactwo odnotowywane u kobiet m.in. z zespołem fosfolipidowym czy reumatologicznym zapaleniem stawów. Wcześniactwo może oznaczać zaburzenia neurorozwojowe – częstsze występowanie deficytów poznawczych bez deficytów ruchowych. W wieku szkolnym, jak wynika z badań, dzieci te mają gorsze osiągnięcia edukacyjne i specyficzne trudności językowe.

Wykład wygłoszony w trakcie XII Konferencji Trendy w Reumatologii wprowadza odbiorców m.in. w następujące tematy wynikające z przedstawionych badań:
– narażenie płodu w przebiegu ciąży na działania autoprzeciwciał,
– rozwój dzieci pacjentki z zespołem antyfosfolipidowym.
Dr Ostanek omawia również pojawiające się dowody sugerujące, że dzieci urodzone przez matki z chorobami autoimmunologicznymi są bardziej narażone na problemy psychiatryczne, głównie związane ze spektrum autyzmu (ASD).

Zapraszamy do obejrzenia pełnej wersji wykładu:

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.