Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Iksekizumab vs adalimumab u pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów

Źródło: Annals of Rheumatic Diseases
Autor: Mikołaj Kamiński |Data: 21.09.2020
 
 
Na łamach Annals of Rheumatic Diseases ukazały się wyniki badania klinicznego typu open-label w którym porównano zastosowanie iksekizumabu z adalimumabem w leczeniu pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów (ŁZS) u których wcześniej nie stosowano biologicznych leków modyfikujących przebieg choroby.
Do badania włączono 566 pacjentów i czas leczenia trwał 52 tygodnie. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentów którzy uzyskali odpowiedź ocenioną według kryteriów Amerykańskiego Kolegium Reumatologii (ACR50) oraz w zakresie łuszczycy skórnej ocenianą za pomocą Psoriasis Area of Severity Index (PASI100).

W 52 tygodniu leczenia większy odsetek pacjentów leczonych iksekizumabem niż leczonych adalimumabem osiągnął jednocześnie ACR50 i PASI100 (39% vs. 26%; p<0,001). Samą PASI100 osiągnęło odpowiednio 64% i 41% Natomiast w zakresie ACR50 nie odnotowano istotnych różnic (49,8% vs. 49,8%). Wyniki były podobne zarówno dla podgrupy, która dodatkowo stosowała konwencjonalne leki modyfikujące przebieg choroby lub gdy leki biologiczne były stosowane w monoterapii.

W przypadku pacjentów z ŁZS u których wcześniej nie stosowano leków biologicznych, iksekizumab wykazał wyższą skuteczność w porównaniu z adalimumabem w zakresie zmian skónych i porównywalną w zakresie ACR50.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe