REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Joga może pomagać w bólach przy zapaleniu stawów

Źródło: KG/senior.pl
Autor: Kamila Gębska |Data: 13.01.2017
 
 
Zdaniem badaczy z Florida Atlantic University w Boca Raton uprawianie jogi może łagodzić ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz poprawiać jakość życia.
W badaniach wzięło udział 131 osób w podeszłym wieku z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Uczestników podzielono na dwie grupy. Jedna uczestniczyła w kursie jogi, którą praktykowało się w pozycji siedzącej, druga brała udział w programie edukacji zdrowotnej. Oba kursy obejmowały dwie 45-minutowe sesje w tygodniu przez okres ośmiu tygodni. Zdrowie pacjentów było regularnie monitorowane. Mierzono poziom bólu, zdolności zachowania równowagi, szybkości przemieszczania się, poczucie zmęczenia, wpływ bólu na życie codzienne.

Zaobserwowano, że osoby, które ćwiczyły jogę, zyskały więcej prozdrowotnych korzyści, niż ludzie biorący udział w programie edukacji zdrowotnej. Joga zmniejszyła ból, zmęczenie uczestników oraz sprawiła, że szybciej się poruszali. Aktywność fizyczna sprawiła, że ból nie wpływał na życie codzienne badanych. Efekt taki pozostawał długo po zakończeniu kursu. Badacze uważają, że joga może być istotnym elementem leczenia choroby reumatoidalnej stawów, który istotnie zwiększy jakość życia pacjentów. Wyniki badań opublikowano w Journal of American Society Geriatria.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.