Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kwas foliowy zapobiega późniejszym schorzeniom reumatoidalnym

Udostępnij:
Przyjmowanie suplementów kwasu foliowego przed poczęciem i w pierwszym trymestrze ciąży nadal stanowi główną linię obrony przed wadami cewy nerwowej i późniejszymi schorzeniami, zwłaszcza reumatoidalnymi – tak wynika z badań amerykańskich.
W oświadczeniu opublikowanym w „JAMA” Amerykańska Grupa Zadaniowa ds. Usług Prewencji (USPSTF) zaleciła, aby wszystkie kobiety planujące zajście w ciążę lub mogące zajść w ciążę przyjmowały codziennie dodatek od 0,4 mg do 0,8 mg (400 μg do 800 μg) kwasu foliowego, by zapobiegać wadom cewy nerwowej.

Według badań przeprowadzonych przez grupę zadaniową kwas foliowy nie zwiększa ryzyka wystąpienia nowotworów u przyszłej matki ani też pojawienia się autyzmu. Obecne badania dotyczące ryzyk i bezpieczeństwa jego stosowania są zgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Aktualne zalecenie jest również zgodne z wcześniejszymi zaleceniami USPSTF. Poparto je 12 nowszymi badaniami obserwacyjnymi. Pamiętajmy, że wady cewy nerwowej występują w mniej więcej 3000 ciąż rocznie.

Niedobór kwasu foliowego jest powszechny z powodu diety, upośledzonego metabolizmu kwasu foliowego i słabego wchłaniania składników odżywczych w wyniku przyjmowania leków lub operacji bariatrycznej.

– Chociaż staraliśmy się przekazać to zalecenie, wciąż musimy działać bardziej wyraziście. To takie proste i bezpośrednie, a może mieć tak duży wpływ na zdrowie dziecka – stwierdziła w wypowiedzi dla Medscape Medical News dr Wanda Nicholson, wiceprzewodnicząca USPSTF.

Tworzenie cewy nerwowej następuje od 26 do 28 dni po zapłodnieniu. Suplementacja kwasu foliowego jest niezbędna dla wszystkich kobiet, które mogą zajść w ciążę, biorąc pod uwagę, że połowa ciąż w Stanach Zjednoczonych jest nieplanowana, zgodnie z danymi USPSTF.

– W wielu przypadkach tworzenie cewy nerwowej już nastąpiło lub nie nastąpiło odpowiednio, zanim kobieta zda sobie sprawę, że jest w ciąży. Dlatego tak ważne jest, aby rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego na miesiąc przed poczęciem, jeśli planuje się zajść w ciążę, a jeśli można zajść w ciążę, ale jej się nie planuje, to tak, zalecamy kontynuowanie suplementacji kwasem foliowym – podsumowała dr Nicholson. Jak dodała, zalecane 0,4 mg do 0,8 mg kwasu foliowego dziennie dotyczy pacjentek bez zwiększonego niedoboru spowodowanego lekami lub operacją bariatryczną.

Pacjentki z grupy ryzyka powinny uzyskać poradę od swojego lekarza, aby ustalić właściwą dawkę do przyjęcia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.