Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Łagodne, lecz groźne? Infekcje górnych dróg oddechowych a reumatoidalne zapalenie stawów

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 04.05.2022
 
 
Pozornie błahe schorzenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji – dowodów na powyższe stwierdzenie dostarczyli naukowcy z Mayo Clinic na łamach „The Journal of Rheumatology”.
Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą, ogólnoustrojową chorobą autoimmunologiczną, która atakuje przede wszystkim stawy i wiąże się z postępującą niepełnosprawnością, obniżaniem komfortu codziennego funkcjonowania i przedwczesną śmiercią. Coraz więcej dowodów sugeruje, że ryzyko wystąpienia tej choroby jest istotnie zwiększone przez obecność stanu zapalnego. Powyższą zależność udowodniono w sposób istotny m.in. dla astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Ponadto palenie papierosów to najsilniejszy znany czynnik ryzyka seropozytywnego RZS, zwiększający prawdopodobieństwo zachorowania od 2 do 3 razy.

W ostatnich miesiącach ze Szwecji spłynęły dane sugerujące, że do zachorowania predysponują także ostre i przewlekłe choroby górnych dróg oddechowych. W tej sytuacji niezbędne było zbadanie wpływu konkretnych rozpoznań na ryzyko RZS i właśnie tym zagadnieniem zajęli się amerykańscy naukowcy.

Badacze dokonali analizy danych 741 osób ze świeżo rozpoznanym RZS i 2223 osób zdrowych (badana populacja została dobrana pod względem płci, wieku i schorzeń współistniejących). W obu populacjach sprawdzono przeszłość chorobową dotyczącą rozpoznań z zakresu ostrych i/lub przewlekłych schorzeń górnych dróg oddechowych w ciągu ostatnich dwóch lat (potwierdzone zakodowaniem według klasyfikacji ICD-10).

Wykazano, że ostre zapalenie zatok (OR 1,61), przewlekłe zapalenie zatok (OR 2,16) oraz astma (OR 1,39) wiązały się ze zwiększonym ryzykiem reumatoidalnego zapalenia stawów. Nawet tak powszechna i w znacznej większości łagodna choroba jak ostre zapalenie gardła była związana z seronegatywnym (OR 1,68), ale nie z seropozytywnym RZS.

Odwrotną zależność – ryzyko dla seropozytywnego, ale nie seronegatywnego RZS – udowodniono dla przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa.

Wobec bardzo licznych dowodów na szkodliwość palenia papierosów nie dziwi fakt, że badacze wykazali ok. 1,5 razy silniejsze zależności dla subpopulacji palaczy, zwłaszcza tych z wywiadem powyżej 10 paczkolat.

Wobec powyższych wyników pozostaje czekać na dane mówiące o wpływie odpowiedniego leczenia tych łagodnych w większości schorzeń na ryzyko RZS i innych chorób reumatycznych.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.