REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Na ACR 2018 zapowiedziano pierwsze kryteria klasyfikacyjne choroby IgG4 zależnej

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Kostecka
|
Źródło: Medscape/AK
Tagi: IgG4
Pierwsze kryteria dla niedawno rozpoznanego schorzenia - choroby IgG4 zależnej zapowiedziano w Chicago podczas dorocznej konferencji reumatologów ACR 2018.
Chorobę IgG4 zależną daje się leczyć, którą można leczyć, ale często mylona jest z rakiem trzustki lub zespołem Sjögrena i daje poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta.

Choroba IgG4 zależna została powszechnie rozpoznana w ostatnim dziesięcioleciu.
Wytyczne klasyfikacyjne, które opracowało 79 ekspertów z pięciu kontynentów, oczekują obecnie na ostateczne zatwierdzenie przez ACR i EULAR.

Zgodnie z wytycznymi, aby uzyskać diagnozę choroby związanej z IgG4, lekarze muszą ocenić i zintegrować objawy kliniczne, wyniki badań krwi, wyniki badań radiologicznych i wszelkie patologie. Każdy z tych elementów sam w sobie jest niewystarczający. Pacjent musi mieć manifestację objawów w jednym z 10 narządów i spełniać kryteria wykluczenia i włączenia innych chorób. Nie ma oddzielnych kryteriów diagnostycznych dla choroby związanej z IgG4, ponieważ przyczyna nie jest jeszcze znana.

Dokonano niezwykłego postępu w krótkim czasie, a ostatnio zidentyfikowano kilka antygenów, które mogą uaktywnić chorobę, ale tak naprawdę nie można powiedzieć, że istnieją kryteria diagnostyczne dla tej choroby. Opracowane kryteria klasyfikacyjne cechują się czułością diagnostyczną na poziomie 85,5% i swoistością - 99,2%.

Obecnie naukowcy przygotowują się do przeprowadzenia pierwszych, wieloośrodkowych, międzynarodowych badań klinicznych nad choroba IgG4 zależną, co ułatwić im mogą kryteria klasyfikacyjne w celu projektowania prób klinicznych, dzięki czemu będzie można uzyskać lepsze efekty badania.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.