Specjalizacje, Kategorie, Działy
Narodowy Instytut Geriatrii i Reumatologii

Powstało Centrum Naukowo-Szkoleniowe Opieki Senioralnej

Udostępnij:

– By sprostać wyzwaniom demograficznym, chcemy szkolić z geriatrii wszystkich w systemie: lekarzy różnych specjalności, a także opiekunów i rodziny – podkreślała prof. Agnieszka Neumann-Podczaska, dyrektor naczelna Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, podczas inauguracji nowego cyklu szkoleń.

20 czerwca 2024 roku na terenie byłego ośrodka rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie zainaugurowano nowy cykl szkoleń Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. W jego ramach, od połowy lipca, eksperci NIGRiR prowadzić będą edukację i wsparcie w ramach „Konstancin Cafe”. Spotkania edukacyjne poświęcone będą  zagadnieniom związanym z opieką nad osobami starszymi.

– Ta inwestycja w wiedzę może przełożyć się na lepsze zrozumienie osób starszych. By sprostać wyzwaniom demograficznym, chcemy szkolić z geriatrii wszystkich w systemie: lekarzy różnych specjalności, a także opiekunów i rodziny. Chcemy też budować relacje ze środowiskami seniorów – wsłuchujemy się w ich potrzeby – mówiła podczas inauguracji dyrektor instytutu, prof. Agnieszka Neumann-Podczaska.

Spotkania i szkolenia będą odbywać się w NIGRiR oraz w byłym ośrodku rehabilitacji reumatologicznej w Konstancinie-Jeziornie.

Polska się starzeje
Sytuacja demograficzna w Polsce niemal wymusza zmiany w podejściu do opieki senioralnej. W roku 2025 będziemy mieć 7 838 000 seniorów w wieku 65+, co będzie stanowić niemal 21 proc. całej populacji kraju. W 2035 r. seniorów będzie już ponad 23 proc. całej populacji. Stąd tak ważne jest przygotowanie się na nadchodzącą sytuację.

– Powinniśmy uczyć geriatrii wszystkich w systemie – podkreśliła.

– Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie otoczyć opieką ludzi starszych – zauważyła dyrektor.

W spotkaniu uczestniczyła także minister do spraw polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, która podkreśliła rolę NIGRiR w wypracowywaniu nowych zasad i standardów. Od marca 2024 r. instytut jest ciałem doradczym powołanego przez Prezesa Rady Ministrów Międzyresortowego Zespołu ds. systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.