Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Realna skuteczność inhibitorów TNF-alfa u pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa

Źródło: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 22.06.2020
 
 
Zespół badaczy z Wielkiej Brytanii porównał skuteczność inhibitorów TNF-alfa u pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZSSK) w warunkach badania klinicznego oraz leczonych w Wielkiej Brytanii.
Ze względu na ścisłe kryteria włączenia, reżim obserwacji oraz zespół nadzorujący badanie, skuteczność leczenia oceniana w badaniu klinicznym może różnić się od skuteczności w codziennej praktyce klinicznej.
Naukowcy uzyskali dane z rejestru leczenia biologicznego pacjentów z ZSSK prowadzony przez brytyjskie towarzystwo reumatologiczne. W sumie spośród 2420 zarejestrowanych pacjentów 34% było leczonych inhibitorami TNF-alfa. Ta grupa pacjentów miała średnio większe nasilenie choroby oraz gorzej funkcjonowali od osób nieleczonych inhibitorami. Spośród tych brytyjskich pacjentów którzy byli leczeni inhibitorami TNF-alfa 41% spełniało kryteria włączenia do co najmniej jednego z 14 istotnych badań klinicznych dotyczących zastosowania inhibitorów TNF-alfa u pacjentów z ZSSK. Skuteczność leczenia u uczestników badań klinicznych oszacowano na 61,7% podczas gdy w przypadku pacjentów z rejestru skuteczność leczenia wynosiła 51,3% (różnica: 10,4%; 95% CI: 4,4%-16,5%). Co ważne podgrupa pacjentów która spełniłaby kryteria włączenia do badania klinicznego nie uzyskiwała istotnie częściej poprawy klinicznej.
Wyniki sugerują, że w warunkach codziennej praktyki klinicznej skuteczność inhibitorów TNF-alfa u pacjentów z ZSSK jest mniejsza w porównaniu z tą opisywaną w badaniach klinicznych.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności)
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe