REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Źródło: Annals of Rheumatic Diseases
Opracował: Mikołaj Kamiński
Redaktor: Anna Soboń |Data: 03.12.2020
 
 
Zespół badaczy z Uniwersytetu Karolinska, przeanalizował związek między występowaniem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej a reumatoidalnym zapaleniem stawów i aktywnością choroby.
Badacze wykorzystali dane pochodzące z Swedish Rheumatology Quality Register z lat 2006-2018. W sumie uzyskali dane 46 316 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, a do każdego przypadku dobrano po pięć osób z populacji ogólnej bez reumatoidalnego zapalenia stawów dopasowanych pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania.

U pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów zaobserwowano zwiększone ryzyko względne żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (RR=1,88; 95% CI: 1,65-2,15). Dodatkowo ryzyko zakrzepicy wzrastało wraz z czasem, przy czym było wyższe u pacjentów z wysoką aktywnością choroby (roczny przyrost ryzyka o 1,08%) w porównaniu z tymi ,u których kontrolowano chorobę (roczny przyrost ryzyka o 0,52%).

Reumatoidalne zapalenie stawów jest czynnikiem ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej a wyższe ryzyko obserwuje się zarówno u pacjentów w remisji jak i w przypadku pacjentów z aktywną chorobą.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), RR – Relative Risk (pl. ryzyko względne)
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe