REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ryzyko cukrzycy typu 2 u pacjentów z RZS

Źródło: Arthritis Care & Research
Redaktor: Anna Soboń |Data: 07.10.2020
 
 
Zespół badaczy z Uniwersytetu Harvarda, wykorzystał bazę amerykańskiego prywatnego ubezpieczyciela zdrowotnego Optum Clinformatics, do oszacowania zapadalności na cukrzycę typu 2 u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).
Dane pochodziły z lat 2005-2017. Poza grupą pacjentów z RZS stworzono 4 grupy porównawcze: grupa ogólna bez RZS, grupa z nadciśnieniem tętniczym, grupa z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz grupa z łuszczycowym zapaleniem stawów. Rekordy dobrano pod kątem wieku, płci oraz daty.

Łącznie grupa badawcza wynosiła 449 tysięcy ubezpieczonych. Mediana czasu obserwacji wyniosła 1,6 lat. Najmniejszą zapadalność na cukrzycę typu 2 odnotowano w grupie pacjentów z RZS (7,0 na 1000 osobolat), a najwyższą w grupie pacjentów z nadciśnieniem tętniczym (12,3 na 1000 osobolat). W modelu wieloczynnikowym Coxa, RZS było niezależnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z pozostałymi grupami (np. w porównaniu z grupą ogólną: HR=0,72; 95% CI: 0,66-0,78).

Pacjenci z RZS mieli mniejszą zapadalność na cukrzycę typu 2 w porównaniu z populacją ogólną, osobami z nadciśnieniem tętniczym, chorobą zwyrodnieniową stawów lub łuszczycowym zapaleniem stawów. Autorzy wskazują, że wyniki są zaskakujące, gdyż początkowo spodziewali się, że ze względu na proces zapalny charakterystyczny dla RZS szybciej dojdzie do rozwoju cukrzycy na tle insulinooporności. Być może skuteczne leczenie lekami modyfikującymi przebieg choroby zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, jednak ta hipoteza powinna stać się przedmiotem przyszłych badań.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe