Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Skuteczność niebiologicznych leków w terapii dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów

Źródło: 10.1002/acr.23922
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 10.07.2020
 
 
Niedoszacowanie realnej skuteczności konwencjonalnej terapii młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów może prowadzić do nadużywania terapii biologicznych u dzieci. Na łamach Arthritis Care & Research ukazała się praca z Kanady w której przeanalizowano efektywność nie-biologicznych terapii u dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów.
W badaniu przeanalizowano wyniki terapii u dzieci leczonych w 16 kanadyjskich centrach. Czas obserwacji wynosił do 5 lat. Za sukces terapeutyczny uznano uzyskanie remisji lub uzyskanie minimalnie aktywnej choroby w przypadku dzieci z wielostawowym młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów.
W sumie przeanalizowano 4429 epizodów leczenia u 1352 dzieci. Monoterapię niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) zastosowano głównie jako leczenie pierwszorzutowe u dzieci z zajęciem od jednego do czterech stawów. Sukces terapeutyczny osiągnięto w 54,4% przypadków. Następnie, połączenie NLPZ oraz iniekcji dostawowych glikokortykosteroidów osiągnęło sukces w 64,7% przypadków. Dodanie metotreksatu do NLPZ i/lub iniekcji dostawowych glikokortykosteroidów osiągnęło sukces terapeutyczny w 60,5% przypadków. Szansa na uzyskanie sukcesu terapeutycznego zmniejszała się wraz z liczbą zajętych stawów oraz z każdym rokiem od czasu rozpoczęcia choroby.
W kanadyjskich ośrodkach leczących dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów, konwencjonalne terapie charakteryzowały się dobrą skutecznością.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe