Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Global Alliance for Patients Access.org

Terapia chorób reumatologicznych a przebieg COVID-19

Źródło: PAP/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 16.11.2020
 
 
Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Galveston (USA) przygotowali przegląd badań opisujących COVID-19 u pacjentów z chorobami reumatycznymi. Dla „Menedżera Zdrowia” wyniki badań komentuje dr Małgorzata Tłustochowicz.
U chorujących na schorzenia reumatyczne stosowane są leki immunosupresyjne zwiększające podatność na infekcje. Jednak jak wynika z analizy przedstawionej podczas American College of Rheumatology pacjenci ci rzadziej chorują na COVID-19, a jeśli już to łagodniej.

- Kiedy wybuchła pandemia, pojawiły się obawy, czy kontynuować i rozpoczynać immunoterapię u pacjentów z chorobami reumatycznymi, ponieważ są oni narażeni na zwiększone ryzyko infekcji - wyjaśnia współautor badania dr Akhil Sood, cytowany przez PAP. Dlatego postanowiono sprawdzić, czy tak rzeczywiście się dzieje a to w celu określenia czy kontynuacja terapii u tych chorych jest bezpieczna.

Ostateczny przegląd obejmował 6095 chorych z ośmiu badań kohortowych, przy czym 28 proc. z nich miało reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), a 7 proc. łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Jakie rezultaty uzyskano? Tylko 123 pacjentów (2 proc.) zapadło na COVID-19. 68 proc. badanych przyjmowało leki biologiczne, z czego 31 proc. leki anty-TNF, a 6 proc. inhibitory kinazy Janus (JAK). Wśród pacjentów zakażonych koronawirusem aż 91 proc. nie było hospitalizowanych. 13 pacjentów wymagało przyjęcia na oddział intensywnej terapii, a 4 zmarło.

Jednak, czy to pozwala na optymizm w zakresie przebiegu COVID-19 u chorych reumatycznie?

- Jak sami autorzy podsumowują swoją pracę, grupa badawcza była niewielka, więc trudno na jej podstawie wyciągnąć ostateczne wnioski – wskazuje dr Małgorzata Tłustochowicz z Wojskowego Instytutu Medycznego. - Aktualne rekomendacje ACR i EULAR postępowania z chorymi na zapalne choroby stawów zalecają kontynuowanie terapii lekami modyfikującymi przebieg choroby w tym lekami biologicznymi tylko u chorych bez zakażenia lub ekspozycji a przerwanie terapii u chorych zakażonych – dodaje.

Specjalistka przypomina, że analiza 600 pacjentów z chorobą reumatyczną pochodzących z 40 krajów, która została opublikowana w czasopiśmie Annals of the Rheumatic Diseases, wykazała, że pacjenci, którzy regularnie przyjmowali inhibitory TNF i którzy zostali zakażeni COVID-19, rzadziej wymagali hospitalizacji w porównaniu z osobami otrzymującymi inny typ leków.

Jak to tłumaczy nasza komentatorka? - Może to być spowodowane tym, że TNF jest jedną z cytokin, które mogą wywoływać burzę cytokinową, nadmierną odpowiedź immunologiczną u pacjentów z COVID-19, a blokery TNF mogą temu zapobiegać lub leczyć – wskazuje dr Tłustochowicz i podkreśla, że na podstawie jej doświadczeń (około 250 pacjentów leczonych lekami biologicznymi z powodu zapalnych chorób stawów) zakażenie przebyło kilkunastu chorych, u wszystkich przebieg choroby był łagodny i nikt nie wymagał hospitalizacji.

- Oczywiście wszyscy lekarze a więc i my reumatolodzy czekamy na takie optymistyczne dane i mam nadzieję , że potwierdzą się one na większej liczbie pacjentów z chorobami reumatycznymi – podsumowuje dr Tłustochowicz.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe