Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Tofacytynib w leczeniu aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów

Źródło: Reumatologia News
Autor: Alicja Kostecka |Data: 21.11.2019
 
 
Tagi: Tofacytynib
Obszerne dane z badań klinicznych potwierdzają skuteczność tofacytynibu stosowanego zarówno w monoterapii, jak i terapii skojarzonej z syntetycznym DMARD w populacji pacjentów, którzy nie byli wcześniej leczeni DMARD, oraz u osób, u których stwierdzono nieskuteczność leczenia syntetycznym lub biologicznym DMARD. Efekt terapeutyczny tofacytynibu jest porównywalny ze skutecznością leków biologicznych, w tym inhibitorów TNF oraz leków o innym mechanizmie działania.
W Polsce doświadczenia ze stosowaniem leku są niewielkie, co jest związane przede wszystkim z ograniczonym dostępem do niego wynikającym z przyczyn ekonomicznych. Prezentowane wyniki badań są pierwszym polskim doniesieniem poruszającym problematykę skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tofacytynibu w warunkach codziennej praktyki klinicznej.

Retrospektywnym badaniem obserwacyjnym objęto 10 pacjentów (6 kobiet i 4 mężczyzn) chorujących na RZS, hospitalizowanych w Klinice Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu od czerwca 2018 r. do kwietnia 2019 r. i leczonych tofacytynibem. Badane były osoby powyżej 18. roku życia z rozpoznaniem RZS ustalonym na podstawie kryteriów American College of Rheumatology/European League Against Rheumatism (ACR/EULAR) z 2010 r. lub kryteriów ACR z 1987 r. U wszystkich pacjentów stwierdzono dużą aktywność choroby wyrażoną wskaźnikiem Disease Activity Score 28 (DAS28) > 5,1, pomimo terapii co najmniej dwoma syntetycznymi DMARDs przez co najmniej cztery miesiące każdym z tych leków. Z powodu nieskuteczności dotychczasowej terapii do leczenia dołączono tofacytynib w dawce 5 mg dwa razy dziennie. U wszystkich chorych przed rozpoczęciem leczenia tofacytynibem przeprowadzono badania wykonywane rutynowo przy kwalifikacji do leczenia biologicznego w ramach programów lekowych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Celem pracy była ocena skuteczności leczenia tofacytynibem przyjmowanym doustnie w dawce 5 mg dwa razy dziennie przez pacjentów z ciężkim aktywnym RZS. Ocenie poddano także profil bezpieczeństwa i tolerancję leku.
Więcej: www.termedia.pl/Tofacytynib-w-leczeniu-aktywnego-reumatoidalnego-zapalenia-stawow-doswiadczenia-wlasne,104,38504,1,0.html
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe