Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zakażenia Clostridium difficile - aktualne zalecenia, dotyczące diagnostyki i leczenia

Autor: Alicja Kostecka |Data: 26.04.2019
 
 
Tagi: Piotr Eder
W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w leczeniu chorób reumatycznych. Dostępne są nowe leki, głównie leki biologiczne, które mają szereg mechanizmów działania, modulujących funkcję układu immunologicznego. Z drugiej strony nadal stosuje się leki starsze, ale o udowodnionej skuteczności, jakimi są np. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
- Wraz z postępem farmakoterapii, pojawiają się jednak także nowe zagrożenia, wynikające z różnorodnych działań niepożądanych, generowanych przez stosowane leki. W swoim wystąpieniu chciałbym przedstawić ten problem w kontekście potencjalnego negatywnego wpływu leczenia chorób reumatycznych na funkcje przewodu pokarmowego. Z jednej strony są to np. dobrze znane działania niepożądane NLPZ - mówi dr hab. Piotr Eder z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Podczas wykładu podsumuję i zaprezentuję aktualną wiedzę na temat zapobiegania tym powikłaniom. Chciałbym również omówić problem zakażeń oportunistycznych przewodu pokarmowego, których ryzyko zwiększa się w toku terapii immunosupresyjnej, a których przebieg może być niekiedy dramatyczny, zagrażający życiu pacjenta. Osobnym problemem, który wymaga szczególnego omówienia, jest kwestia zakażenia Clostridium difficile, którego częstość występowania rośnie także z uwagi na coraz agresywniejsze schematy leczenia, modulującego odpowiedź immunologiczną. Przedstawię m.in. aktualne zalecenia, dotyczące diagnostyki i leczenia tej choroby.

Dr hab. Piotr Eder z katedry i Kliniki Gastroenterologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wykład wygłosi podczas konferencji Kontrowersje i Postępy w Reumatologii, która odbędzie się w Krakowie w dniach 23 - 25 maja br.
www.termedia.pl/Konferencja-Kontrowersje-i-Postepy-w-Reumatologii-Program-szczegolowy,989,7512.html
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe