Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zalecenia dotyczące trzeciej dawki

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 01.09.2021
 
 
Zgodnie z uaktualnionymi zaleceniami American College of Reumatology (ACR) pacjenci poddawani terapii immunosupresyjnej lub immunomodulującej powinni otrzymać trzecią dawkę szczepionki Pfizer-BioNTech (osoby w wieku 12 lat lub powyżej) albo szczepionki Moderny (osoby w wieku 18 lat lub powyżej) co najmniej 28 dni po drugiej dawce którejkolwiek z tych dwóch szczepionek mRNA.
Podkreślono, że modyfikacje dokonywane w planach leczenia, szczególnie u pacjentów ze złożonymi chorobami reumatycznymi, są niezwykle zależne od choroby, środowiska i czasu, a zatem muszą być zindywidualizowane w ramach wspólnego procesu decyzyjnego.

Grupa zadaniowa ACR zaleciła użycie, jeśli to możliwe, tej samej szczepionki mRNA, którą pacjent otrzymał w początkowej serii dwudawkowej. Zauważono jednak, że każda ze szczepionek mRNA jest akceptowalna. Podkreślono, że nie osiągnięto konsensusu w sprawie zalecenia szczepionki przypominającej mRNA pacjentom, którzy otrzymali pojedynczą dawkę szczepionki Johnson & Johnson, ponieważ dane dotyczące bezpieczeństwa były niepewne.

Zaktualizowane wytyczne zezwalają również stosowanie przeciwciała monoklonalnego REGEN-COV w profilaktyce ratunkowej po ekspozycji na COVID-19 u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych, o masie ciała co najmniej 40 kg i ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego COVID-19, co dotyczy także pacjentów otrzymujących terapie immunosupresyjne lub immunomodulujące. Pacjenci, którzy byli narażeni na kontakt z osobą chorą na COVID-19, powinni omówić to leczenie ze swoim lekarzem, traktując je jako dodatkowy środek ostrożności; jednak w wytycznych podkreślono, że leczenie profilaktyczne nie zastępuje szczepienia.

Pacjentom należy zalecić powstrzymanie się od przyjmowania niektórych leków immunomodulujących lub immunosupresyjnych przez 1–2 tygodnie po szczepieniu przypominającym, jeśli pozwala na to aktywność choroby, z wyjątkiem glikokortykosteroidów i antycytokin. W wytycznych zauważono, że pacjenci przyjmujący rytuksymab powinni przedyskutować optymalny czas podania dawki przypominającej ze swoim lekarzem. – Zaktualizowane informacje dotyczą nie tylko szczepień przypominających, ale także innych ważnych i praktycznych problemów stojących przed lekarzami reumatologami i ich pacjentami w związku z pandemią – powiedział przewodniczący grupy przygotowującej aktualizację, Jeffrey R. Curtis z University of Alabama w Birmingham.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe