Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – płeć nie ma znaczenia

Udostępnij:
Tagi: ZZSK
Nowe badanie obala reumatologiczny pewnik dotyczący zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Stwierdzono, że wbrew powszechnej opinii nie ma różnicy między płciami w częstości występowania choroby.
Na podstawie analizy wojskowej dokumentacji medycznej amerykańscy naukowcy nie stwierdzili statystycznie istotnej różnicy we wskaźnikach zachorowań między mężczyznami a kobietami. – Odkrycie podważa szeroko rozpowszechnione przekonanie, że ZZSK w Stanach Zjednoczonych występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet – napisali autorzy badania z Uniwersytetu Stanforda.

Naukowcy rozpoczęli badanie, aby wypełnić lukę w wiedzy na temat wskaźników przypadków ZZSK opisanych według płci. Chociaż ZZSK jest dość powszechne i dotyka około 1 proc. dorosłej populacji w USA (2,5 mln osób), tylko w jednym opublikowanym badaniu populacyjnym zbadano wskaźniki według płci. W stanie Minnesota w Olmsted County prowadzono analizy w latach 1980–2009 i stwierdzono, że statystyka chorych mężczyzn w porównaniu z kobietami wynosiła 3,8:1, co było zgodne z ówczesnymi poglądami na wyższe wskaźniki właśnie u mężczyzn. Jednak populacja w tym badaniu była w 100 proc. rasy białej, co można uznać za ograniczenie wiarygodności. Dysponowano również kanadyjskim badaniem populacji Ontario, prowadzonym od 1995 do 2010 roku, w którym różnice między płciami się kurczyły.

W ramach nowego badania naukowcy retrospektywnie prześledzili 728 556 członków armii amerykańskiej, którzy przeszli ukierunkowane badania przesiewowe pod kątem bólu pleców (w latach 2014–2017). Badana populacja składała się z około 68 proc. osób rasy białej, 22 proc. czarnej, 5 proc. mieszkańców wysp azjatyckich lub na Pacyfiku, a w pozostałych przypadkach rasy nie odnotowano. Około 85 proc. stanowili mężczyźni. Badani byli monitorowani przez średnio 2,21 roku. Naukowcy odkryli, że wskaźniki ZZSK wśród mężczyzn i kobiet były podobne (współczynnik zachorowalności 1,16; p = 0,23; skorygowany iloraz szans 0,79; 95% przedział ufności 0,61–1,02; p = 0,072).

Naukowcy zauważyli, że ich badanie obejmowało bardziej zróżnicowaną populację niż wcześniejsze badanie w Minnesocie. Dodali, że „odkrycie wskaźnika występowania ZZSK 1,21 u mężczyzn i kobiet w kanadyjskim badaniu Ontario było również zgodne z ich ustaleniami. Za ograniczenie badania uznano fakt, że populacja wojskowa nie jest próbą losową. Jest bardzo prawdopodobne, że większość klinicznych przypadków ZZSK zostałaby zdiagnozowana przed przyjęciem do służby wojskowej.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.