23. Bieg po Nowe Życie – kolejne historie, które dają nadzieję

Udostępnij:
Lekarze, koordynatorzy transplantacyjni, aktorzy, sportowcy i muzycy, uczniowie z warszawskich szkół i przede wszystkim osoby po przeszczepieniu wzięli udział w 23. Biegu po Nowe Życie. 94 sztafety pomaszerowały alejkami parkowymi Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Bohaterami Biegu po Nowe Życie są osoby po transplantacjach. – Jesteśmy tutaj po to, by dawać nadzieję innym chorym, pokazywać, że nawet w najtrudniejszej sytuacji nie wolno się załamywać, poddawać – mówi Beata Gołoś, jedna z tych osób.

Pani Beata cierpiała na kardiomiopatię przerostową. To choroba, w której dochodzi do przerostu mięśnia sercowego, narząd ten staje się z czasem niewydolny. W ponad połowie przypadków kardiomiopatia ta występuje rodzinnie. Tak też było u pani Beaty – z powodu tej choroby zmarły jej mama oraz siostra. Kobieta zgłosiła się po pomoc do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Po badaniach wpisano ją na listę pacjentów oczekujących na transplantację, a zabieg odbył się po dwóch latach, w lutym 2020 roku. Pani Beata otrzymała serce mężczyzny. – Gdy wybudziłam się po operacji, czułam euforię. Wreszcie mogłam oddychać, nie czułam duszności. W moim organizmie przestała zbierać się woda, co jest jednym z objawów niewydolności serca – wspomina.

Niestety, okazało się, że rozwinęła się u niej niewydolność nerek, konieczne stały się dializy. Kobieta została zakwalifikowana do kolejnej transplantacji, tym razem nerki. Nie udało się znaleźć dla niej zmarłego dawcy, ale jedną ze swoich nerek zdecydował się oddać Piotr Terpiłowski, narzeczony pani Beaty. Konieczna była zgoda sądu. Piotr powiedział na rozprawie, że się kochają, chcą być razem, chce jej pomóc. Transplantacja odbyła się 4,5 miesiąca temu. Zabieg się udał, nerka podjęła pracę, dzięki temu pani Beata była z nami w Wilanowie. – Ja też czuję się świetnie – zapewnia towarzyszący jej pan Piotr.

Takich historii uczestnicy 23. Biegu po Nowe Życie opowiedzieli więcej. W Wilanowie maszerowali z kijami do nordic walking m.in. Marek Wlaź, który przeszedł do historii polskiej medycyny jako pierwszy pacjent, któremu jednocześnie przeszczepiono serce i wątrobę, i Karol Prętnicki, który żyje ponad 20 lat z przeszczepionym sercem.

Do sztafet włączona została młodzież z 18 szkół reprezentujących 18 dzielnic stolicy. Uczniowie brali już wcześniej udział w Biegu po Nowe Życie – podczas 22. edycji tego wydarzenia, w Wiśle.

W Biegu po Nowe Życie nie mogło zabraknąć lekarzy, koordynatorów transplantacyjnych i innych przedstawicieli świata medycyny zaangażowanych w transplantologię. Na starcie stanęło ich ponad 50. Dr Szymon Pawlak ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu mówi, że takie wydarzenia przyczyniają się do promowania idei transplantologii i wiedzy z tym związanej. – Ważne, by rozmawiać na ten temat nie dopiero wtedy, jeśli to my albo ktoś z naszych bliskich potrzebujemy transplantacji narządu – przekonuje.

Nie byłoby Biegu po Nowe Życie, gdyby nie wsparcie znanych osób ze świata filmu, teatru, muzyki, sportu i mediów. Sztafety poprowadzili między innymi: Przemysław Saleta, Janusz Chabior, Michał Mikołajczak, Kamila Kamińska, Jarosław Boberek, Edyta Zając, Krzysztof Wach, Piotr Gruszka, Cezary Trybański, Aleksandra Radwan, Jolanta Fraszyńska i Marcin Korcz. Debiutował Tomasz Adamek, legenda polskiego boksu.

Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie, przypomina, że w Polsce nadal niektórzy pacjenci umierają tylko dlatego, że nie udaje się w porę znaleźć dla nich nowego serca, wątroby czy płuc. – Chcemy to zmienić, Bieg po Nowe Życie jest po to, by w Polsce wykonywano więcej transplantacji. Cieszymy się, bo coraz więcej osób uważa, że to bardzo ważny temat, zdobywamy ciągle nowych sojuszników dla naszych działań – mówi.

W 23. Biegu po Nowe Życie zwyciężyła sztafeta dzielnicy Wilanów z Hubertem Królakiem na pierwszej zmianie, drugi był zespół Sipeko, który poprowadził prof. Tomasz Jakimowicz z UCK WUM, na trzecim miejscu finiszowała drużyna Gdańska, w której „jedynką” był Damian Wleklak.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.