123RF

Całkowita przebudowa serca 1,5-rocznego chłopca

Udostępnij:
Skomplikowaną operację przeprowadził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Lecznica poinformowała, że była to pierwsza taka operacja w Europie. Główny lekarz operujący porównał taką operację z lądowaniem na Księżycu.
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USDK) przekazał na swojej stronie internetowej, że lekarze Kliniki Kardiochirurgii przeprowadzili skomplikowaną operację serca 1,5-rocznego Januszka – serce dziecka wymagało całkowitej przebudowy. Placówka podała, że była to pierwsza taka operacja w Europie.

– Aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek – wszystkie te elementy serca musiały ulec przebudowie, tak, aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka – powiedział główny lekarz operujący prof. Tomasz Mroczek, kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK. Jednocześnie porównał taką operację z lądowaniem na Księżycu.

Operacja zakończyła się sukcesem dzięki miesiącom przygotowań i współpracy różnych grup medycznych.

– Nie tylko dla polskich, ale i dla europejskich pacjentów jest to bardzo dobra wiadomość. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oferuje teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych – poinformowała lecznica.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.