123RF

Czy metoda AMAR wydłuży życie?

Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Marek Matacz/PAP
Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków, ale podobny mechanizm powinien działać także u ludzi.
Seria eksperymentów przeprowadzonych na University of Virginia (USA) wskazuje, że usuwanie ze starzejącego się ciała dwóch związków – glicerolu i aldehydu glicerolowego – mogłoby przedłużać życie.

Związki te stanowią szkodliwe produkty działania tłuszczu, którego u starszych osób jest zwykle więcej.

– Odkrycie było nieoczekiwane. Badaliśmy dobrze znaną hipotezę, że sekret długowieczności tkwi w uruchomieniu odmładzającego procesu zwanego autofagią. Natrafiliśmy jednak na nieznany dotąd mechanizm wspierający zdrowie i wydłużający życie – opowiada prof. Eyleen Jorgelina O’Rourke, autorka publikacji w periodyku „Current Biology” (https://doi.org/10.1016/j.cub.2023.01.059).

Kluczem okazało się uruchomienie dwóch usuwających wspomniane związki enzymów, które są dobrze poznane ze względu na ich zdolność do usuwania także alkoholu.

– Wiedza, jaką już posiadamy, znacząco może przyspieszyć poszukiwanie leków, które będą specyficznie aktywowały ten hamujący starzenie proces – twierdzi badaczka.

Jej zespół w pierwszej kolejności przeprowadził eksperymenty na małym robaku C. elegans, który dzieli z ludźmi aż 70 proc. genów i jest jednym z głównych modelowych organizmów badawczych. Naukowcy wydłużyli życie robaka aż o 50 proc.

Dokonali tego przez podniesienie aktywności genu odpowiedzialnego za jeden z enzymów – dehydrogenazę alkoholową. W dalszych badaniach zauważyli, że podobnie można działać na komórki drożdży.

Później przeanalizowali dane na temat aktywności genów różnych organizmów żyjących w różnych warunkach.

U różnych ssaków, także u ludzi, odkryli, że stosowanie wspierającej długowieczność ograniczenia liczby przyjmowanych kalorii powoduje właśnie zwiększenie aktywności wspomnianych enzymów.

Swoją metodę nazwali AMAR (skrót od alcohol and aldehyde-dehydrogenase Mediated Anti-aging Response – hamująca starzenie odpowiedź spowodowana działaniem dehydrogenazy alkoholowej i aldehydowej).

Badacze podejrzewają, że szkodliwy glicerol i aldehyd glicerolowy gromadzą się w organizmie w miarę starzenia, a manipulacja enzymami może te substancje usuwać, wydłużając życie.

– Liczymy na zainteresowanie pracami nad lekami wykorzystującymi AMAR – mówi prof. O’Rourke.

– Związane z wiekiem choroby stanowią obecnie największe obciążenie pacjentów, ich rodzin i systemu opieki zdrowotnej. Celując w proces starzenia, można by najskuteczniej ograniczyć ten problem i u nas wszystkich zwiększyć liczbę lat przeżytych niezależnie i w zdrowiu – twierdzi specjalistka.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.