Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Czy pan Bennett by żył?

Źródło: Paweł Wernicki/PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 10.05.2022
 
 
Zmodyfikowane genetycznie świńskie serce przeszczepione umierającemu pacjentowi przez lekarzy z University of Maryland School of Medicine okazało się zakażone zwierzęcym wirusem – informuje „MIT Technology Review”.
W styczniu 2022 r. 57-letni David Bennett senior był bliski śmierci. Eksperymentalny przeszczep zmodyfikowanego genetycznie świńskiego serca wydawał się jego jedyną szansą na przeżycie. Lekarze z University of Maryland School of Medicine podjęli ryzyko, a uzyskane wyniki sugerowały sukces. Jak powiedział jeden z kardiochirurgów, Bartley Griffith, serce było wydolne jak „gwiazda rocka”.

Jednak po dwóch miesiącach od przeszczepu pacjent zmarł, a nieznaną początkowo przyczyną zgonu wydaje się dobrze znany i możliwy do uniknięcia czynnik – świński cytomegalowirus. Choć nie przenosi się on z człowieka na człowieka, wcześniejsze badania na pawianach ze świńskimi sercami wykazały, że może uniemożliwić przeżycie przeszczepu, ponieważ przy braku świńskiego układu immunologicznego cytomegalowirus niszczy przeszczepione serce.

Przeszczep dokonany w stanie Maryland był ważnym testem ksenotransplantacji, procesu przenoszenia tkanek między gatunkami. Specjalne świnie hodowane w celu dostarczania narządów mają być wolne od wirusów. Firma biotechnologiczna Revivicor, która modyfikowała i hodowała świnie, odmówiła komentarza i nie wydała publicznego oświadczenia na temat wirusa.

– To było zaskakujące. Ta świnia miała być wolna od wszelkich świńskich patogenów – powiedział Mike Curtis, dyrektor generalny konkurencyjnej firmy eGenesis, która zajmuje się również hodowlą świń do przeszczepów. – Czy pan Bennett by żył? Nie wiemy, ale infekcja nie pomogła. Prawdopodobnie przyczyniła się do niepowodzenia.

Zdaniem specjalistów, wykrycie wirusa w sercu przeszczepionym Bennettowi nie musi być jednoznacznie argumentem przeciwko ksenoprzeszczepom – wygląda na to, że bez wirusa życie z przeszczepem mogłoby być znacznie dłuższe niż dwa miesiące. Dokładniejsza kontrola mogłaby zatem wyeliminować zagrożenie.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.