Gala Polskiej Transplantologii

Udostępnij:
Dzień przed Biegiem po Nowe Życie po raz dziewiąty zostaną wręczone nagrody „Drugiego Życia”.
Tradycyjnie w przeddzień Biegu po Nowe Życie w Wiśle zostaną uhonorowane osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej, czy to w praktyce medycznej, czy naukowo lub promocyjnie. Kto otrzyma nagrody w tym roku?

Przekonamy się 17 maja w Hotelu Gołębiewski, kiedy na scenie pojawią się laureaci w następujących kategoriach:
◾ Osobowość polskiej transplantologii,
◾ Aktywni dla transplantacji,
◾ Media o transplantacji,
◾ Aktywni po transplantacji,
◾ Rok w polskiej transplantacji.

Zostanie wręczona również nagroda specjalna Biegu po Nowe Życie.

– Jak co roku otwieramy drzwi i serca dla Biegu po Nowe Życie, wydarzenia, które łączy ludzi, daje nadzieję i mocno wspiera – chcemy być częścią tego wsparcia. Gala „Drugie Życie” jest z nami od 2015 roku, warto doceniać co roku tych, którzy tak wiele robią dla donacji i transplantacji w Polsce – mówi Jarosław Brożyna, dyrektor Hotelu Gołębiewski w Wiśle.

Po raz ósmy wyróżnienia przygotował jeden z najwybitniejszych polskich artystów grafików Andrzej Pągowski.

– Bardzo dużo dobrego stało się w polskiej transplantologii w zeszłym roku. Liczba przeszczepień jest tego dowodem. Nagrody „Drugiego Życia”, które wręczymy w przeddzień Biegu po Nowe Życie, trafią do osób oraz instytucji, które miały swój udział w tym sukcesie, bezpośrednio lub edukacyjnie i promocyjnie – mówi Przemysław Saleta, współtwórca i ambasador wydarzenia.

Nagrody „Drugiego Życia” w minionych latach otrzymali nieżyjący już prof. Marian Zembala – kardiochirurg, jeden z pionierów polskiej transplantologii i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Adam Maciejewski – jeden z najwybitniejszych na świecie chirurgów rekonstrukcyjnych i mikronaczyniowych, który przeprowadził pierwszą w Polsce operację przeszczepienia twarzy, oraz prof. Wiesław Jędrzejczak, który jako pierwszy w Polsce dokonał udanych przeszczepów szpiku kostnego. Nagrody trafiły także do prof. Magdaleny Durlik, kierującej Kliniką Transplantologii, Immunologii, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM w Warszawie, Romana Danielewicza, jednego z najwybitniejszych polskich transplantologów, przewodniczącego Krajowej Rady Transplantacyjnej, profesora Zbigniewa Włodarczyka, który stworzył ośrodki przeszczepiania nerek w Poznaniu i Bydgoszczy oraz prof. Piotra Kalicińskiego, transplantologa dziecięcego związanego od 1980 roku z „Instytutem – Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Prof. Kaliciński, który będzie uczestnikiem 24. Biegu po Nowe Życie, wykonał pierwsze udane przeszczepienie wątroby w Polsce (1990), pierwsze przeszczepienie części wątroby od żywego dawcy (1999), pierwsze jednoczasowe przeszczepienie wątroby i nerki (2001) oraz pierwsze przeszczepienie wątroby i jelita (2002).

24. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 18 maja o 15.00 na Rynku w Wiśle.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.