123RF

Implanty stawów na indywidualne zamówienie

Udostępnij:
Implanty stawów custom made są wykonywane na indywidualne zamówienie. Wydrukowane w technologii 3D idealnie dopasowują się do potrzeb pacjenta, dłużej spełniają swoje zadanie i poprawiają jakość życia. Jak mówi prof. Paweł Łęgosz, będą coraz częściej stosowane w polskich szpitalach.
Profesor Paweł Łęgosz kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jest pionierem stosowania implantów custom made w zabiegach rewizyjnych u pacjentów nieonkologicznych z wszczepionymi implantami stawów kończyn.

– Mówimy tu o implantach tworzonych przez inżynierów i lekarzy operatorów pod indywidualnego pacjenta. Wykorzystywane są w masywnych ubytkach, defektach po poprzednich operacjach, gdy nie mamy już możliwości wykorzystywania innych metod leczenia. W tej chwili jest to ostatnia deska ratunku, dzięki której można odbudować pacjentowi staw i dać mu szansę na poruszanie się – wyjaśnia prof. Łęgosz.

Każdy implant to dzieło inżynierii i medycyny
Przygotowanie do zabiegu zaczyna się od przygotowania trójwymiarowego obrazu uszkodzonej kości. Następnie inżynierowie metodą druku 3D ze specjalnych stopów przygotowują implant idealnie wpasowujący się w istniejące ubytki i kształty kości. Całość procesu nadzoruje operator, który może z inżynierem przedyskutować kwestie zastosowania konkretnych rozwiązań mogących pomóc pacjentowi w przyszłości. Zwieńczeniem całej procedury jest operacja wszczepienia implantu przez operatora.

– Z naszego i światowego doświadczenia wynika, że tego typu zabiegi mają bardzo duże szanse na powodzenie. Implanty są wykonane ze stopów biokompatybilnych. Zniszczenia kości są indywidualne u każdego pacjenta. Dzięki zobrazowaniu tych ubytków tomografią istnieje możliwość takiego opracowania implantu, by idealnie osadził się w kości. Nic dziwnego, bo jest to implant „szyty na miarę”, absolutnie idealnie dostosowany do ubytku. Zwykle nie wymaga już jakiejkolwiek obsługi i funkcjonuje z pacjentem maksymalnie długo – podkreśla naukowiec.

Jedną z barier są koszty...
Obecnie trwają dyskusje, na jakim etapie należy rezygnować z klasycznych implantów i zastąpić je takimi tworzonymi pod indywidualnego pacjenta. Jedną z barier oczywiście są koszty wytworzenia implantu, chociaż biorąc pod uwagę efekty zastosowania elementu dającego większe szanse na długotrwałe i bezproblemowe działanie, zdania są podzielone.

– Obluzowany implant wywołuje u pacjenta ból. Cierpiący człowiek często wycofuje się z normalnego życia, zapada w stany depresyjne, przyjmuje leki, które nie są obojętne dla jego organizmu, a to też przecież są wymierne koszty. Moim zdaniem, jeżeli pacjent ma już dwie operacje za sobą, warto wydać nieco więcej pieniędzy na taki właśnie implant, tak by już nie musiał mieć z nami kontaktu – uważa prof. Łęgosz.

Implantów custom made będzie się wszczepiać coraz więcej
Zdaniem eksperta ze względu na starzejące się społeczeństwo i rosnącą liczbę operacji pierwotnych endoprotez, w naturalny sposób będzie zwiększała się liczba przypadków, w których implanty custom made będą trafiały do polskich pacjentów.

– Każdy z nas chce żyć możliwie długo i w możliwie dobrym komforcie zdrowotnym. Dzisiaj 70-letni ludzie nadal są aktywni fizycznie, chcą korzystać z życia, a dzięki postępom medycyny, mogą normalnie funkcjonować. Nauka, technologia i medycyna dają nam zupełnie nowe narzędzia do tego, by ten komfort zapewnić maksymalnej liczbie pacjentów – zaznacza naukowiec.

Zdaniem prof. Łęgosza, tego typu operacje coraz częściej będą przeprowadzane i nie tylko w dużych ośrodkach akademickich. Jako przykład podaje Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, które już w tej chwili przeprowadza coraz większą liczbę operacji wszczepienia endoprotez, także z użyciem implantów custom made.

Przeczytaj także: „Poruszać palcami sztucznej ręki”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.