Śląska Izba Lekarska

Katowice. XLIV Okręgowy Zjazd Lekarzy

Udostępnij:

Ku normalności i postępowi – pod takim hasłem 12 kwietnia 2024 r.  w Domu Lekarza odbył się XLIV Okręgowy Zjazd Lekarzy w Katowicach.

Ku normalności
Ostatnie lata działalności śląskiego samorządu lekarskiego nie należały do najłatwiejszych. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, kwestie związane z napływem lekarzy spoza Unii Europejskiej czy złożenie wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o izbach lekarskich – to tylko niektóre trudności na drodze samorządu lekarskiego. Inne to walka z dezinformacją medyczną i ochroną danych poufnych, których tajemnica została naruszona przez byłego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Podczas swojego wystąpienia dr n. med. Tadeusz Urban, prezes ORL w Katowicach, wskazał, że mimo różnych zawirowań Śląska Izba Lekarska niezmienne pozostaje liderem w kształceniu podyplomowym lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce. W 2023 r. zorganizowała 219 wydarzeń edukacyjnych, w których wzięło udział 7877 osób.

– Staramy się także być obecni w przestrzeni publicznej – ostatnio wyraźnie, ze względu na walkę z dezinformacją medyczną. Stawiamy na komunikację z lekarzami i lekarzami dentystami. Jako jedna z pierwszych okręgowych izb lekarskich w Polsce stworzyliśmy aplikację, która powstała, by umożliwić jeszcze sprawniejszy i szybszy kontakt z izbą – mówił prezes Urban.

– Dzięki niej lekarze zapisują się na kursy i szkolenia oraz na wydarzenia organizowane przez Izbę. Zarezerwują nocleg w bazie hotelowej w Warszawie, sprawdzą stan konta składkowego i swoje dane w rejestrze lekarzy oraz przeczytają PRO MEDICO. Integrujemy również społeczność lekarską poprzez sport, kulturę, wydarzenia dla rodzin lekarskich i lekarzy seniorów. Podejmujemy działania promujące talenty lekarskie – dodał.

Podczas uroczystej części OZL dokonano odznaczenia sztandaru Śląskiej Izby Lekarskiej. Decyzję Polskiego Towarzystwa Lekarskiego przedstawił dr n. med. Jacek Gawron, przewodniczący Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, który następnie dokonał aktu wbicia gwoździa sztandarowego w drzewiec sztandaru Śląskiej Izby Lekarskiej.

Odznaczenie zostało przyznane za ochranianie wartości najwyższej, jaką jest ludzkie życie, za wrażliwość na krzywdę, cierpienie, chorobę i niedostatek, za wiarę w ludzką życzliwość, za dbanie o godność człowieka, a także o honor i prestiż stanu lekarskiego.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.