123RF

Lek na wzrost nowych zębów

Udostępnij:
Japoński startup farmaceutyczny pracuje nad pierwszym na świecie lekiem stymulującym wzrost nowych zębów. Ma pomóc dzieciom z wrodzoną wadą uzębienia, a w przyszłości także zastępować zęby wyrwane osobom dorosłym – podała 24 września agencja Kyodo.
Firma Toregem Biopharma finansowana przez Uniwersytet Kioto mniej więcej w lipcu 2024 roku zamierza rozpocząć badania kliniczne z udziałem zdrowych osób dorosłych, by potwierdzić bezpieczeństwo leku, który skutecznie stymulował wzrost zębów u gryzoni.

Oprócz zębów mlecznych i stałych większość ludzi posiada kolejne zawiązki zębów, które mają potencjał, by stać się nowymi zębami. W większości przypadków tak się jednak nie dzieje, a zawiązki znikają – wyjaśnia Kyodo.

Zespół opracował jednak lek oparty na przeciwciałach, który blokuje białko odpowiedzialne za powstrzymanie wzrostu zębów. W 2018 roku badacze podali substancję fretkom, które podobnie jak ludzie mają mleczne i stałe uzębienie. Gryzoniom wyrosły nowe zęby.

Firma planuje w 2025 roku rozpocząć badania kliniczne z udziałem dzieci w wieku od 2 do 6 lat, które urodziły się bez wszystkich lub bez części zębów. W założeniu lek ma być też stosowany u dorosłych, którzy stracili zęby z powodu próchnicy.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.