Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze

Liderzy Medycyny 2022: Youssef Sleiman – menedżer i lekarz w jednej osobie

Udostępnij:
– Jakość usług i ich kompleksowość to podstawa funkcjonowania i ciągłego rozwoju szpitala – uważa Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze, tegoroczny zwycięzca w konkursie Sukces Roku w kategorii Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne.
13 grudnia 2022 r. jury preselekcyjne wyłoniło zwycięzców w 22. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny.

Przyznano nagrody w kategoriach:
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne,
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne,
– Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital.

Wyłoniono również:
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność edukacyjna,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność charytatywna,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – media i public relations,
– Osobowość Roku 2022 w Ochronie Zdrowia,
– Ambasadora Zdrowia.

Przyznano także nagrody specjalne „Kuriera Medycznego” i „Menedżera Zdrowia”.

Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne
Dyrektor Youssef Sleiman, zwycięzca w kategorii Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne, zwrócił uwagę na fakt, że pulmonologia w woj. świętokrzyskim od zawsze była synonimem szpitala w Czerwonej Górze.

– Przez lata byliśmy pod tym względem bezkonkurencyjni. Nasza lecznica miała cztery oddziały pulmonologiczne i wielu specjalistów w tej dziedzinie. Z biegiem czasu, na moich oczach, kolejni dyrektorzy likwidowali liczbę łóżek pulmonologicznych, a z czasem nawet część oddziałów. Straciliśmy również znaczną liczbę specjalistów – stwierdził Youssef Sleiman.

Niemniej jednak, kiedy marszałek województwa świętokrzyskiego zaproponował mu zarządzanie placówką, najpierw w zastępstwie, a potem już na stałe, nie chciał przyjąć tego stanowiska na dłużej, ponieważ – jak podkreślił – czuł się lekarzem, a nie menedżerem. – Z perspektywy czasu uważam jednak, że menedżer, który jest jednocześnie lekarzem, to duża wartość dodana – zauważył.

Lider tłumaczył, że będąc od 1994 roku pracownikiem szpitala, którym dziś kieruje, przeszedł przez różne okresy rozwoju tej jednostki, a będąc lekarzem, widział, jak nieudolne zarządzanie, zamiast rozwijać placówkę, prowadzi do zamykania kolejnych oddziałów.

– Obserwowałem to, co się dzieje, i miałem zdrowy, krytyczny stosunek do prowadzonych metod zarządczych. Miałem też swoje pomysły na rozwój placówki. Szpital przejąłem w 2013 r. Był wówczas w bardzo złej kondycji finansowej. Kontrakt z NFZ sięgał kwoty 50 mln zł, a zadłużenie wynosiło 45 mln zł, w tym wymagalne – ponad 20 mln zł, strata finansowa – ponad 2,5 mln zł. Placówka miała olbrzymie problemy z opłaceniem każdej faktury, a przez kilka ostatnich lat również z odprowadzaniem środków na fundusz socjalny – opowiadał.

Dziś lecznica należy do najlepiej rozwijających się w regionie. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze obejmuje swoim działaniem zarówno lecznictwo szpitalne, jak też świadczenia ambulatoryjno-diagnostyczne i opieki długoterminowej. W strukturze szpitala od 2022 r. działa Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc, skupiające oddziały świadczące usługi medyczne w zakresie pulmonologii.

W kategorii Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne przyznano także wyróżnienia.
Otrzymali je:
– dyrektor Magdalena Joanna Borkowska z Białostockiego Centrum Onkologii,
– dyrektor Barbara Stawarz z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu,
– dyrektor Marcin Sygut z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Wszystkie nagrody zostaną wręczone 25 stycznia 2023 r. podczas uroczystej gali konkursu na Zamku Królewskim, której towarzyszyć będzie konferencja Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023.

Przeczytaj także: „Ludzie roku 2022 w ochronie zdrowia: ogłaszamy wyniki konkursu”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.