Minister zdrowia Izabela Leszczyna weźmie udział w 24. Biegu po Nowe Życie

Udostępnij:
Już w sobotę 18 maja o 15.00 wiślański rynek wypełni się osobami, którym bliskie są idee donacji i transplantacji narządów. Symboliczny dystans przejdą sztafety. Utworzą je aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, lekarze transplantolodzy, koordynatorzy transplantacyjni, osoby po przeszczepieniu – dawcy i biorcy, przyjaciele i sympatycy biegu, dziennikarze i partnerzy oraz młodzież. W sztafecie Ministerstwa Zdrowia wystartuje minister Izabela Leszczyna.
Do Wisły przyjedzie ponad 60 lekarzy różnych specjalności związanych z transplantologią, koordynatorów transplantacyjnych, około 100 osób po przeszczepieniu, kilkadziesiąt znanych postaci ze świata filmu, teatru, estrady, sportu i mediów oraz uczniowie z 18 śląskich szkół ponadpodstawowych. Przemysław Saleta, Jerzy Mielewski, Halina Mlynkova, Piotr Gruszka, Angelika Cichocka, Jarosław Kret, Olga Łasak, Cezary Trybański, Aleksandra Radwan, Łukasz „Juras” Jurkowski, Julia Chatys, Paulina Chylewska i Zbigniew Bródka – to tylko niektóre ze znanych osób, które zobaczymy w sobotę w sztafetach nordic walking. Wśród startujących autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej znajdą się między innymi profesorowie: Maciej Kosieradzki, Roman Danielewicz, Jarosław Czerwiński, Magdalena Durlik, Dorota Kamińska, Leszek Domański, Mariusz Kuśmierczyk, Bartosz Kubisa, Zbigniew Gałązka, Sławomir Nazarewski, Radosław Owczuk i Marta Wawrzynowicz-Syczewska.

– Spodziewamy się na starcie około 100 sztafet, po raz pierwszy w historii w jednej z nich pomaszeruje szefowa resortu zdrowia. Przyjazd do Wisły minister Izabeli Leszczyny jest dla nas bardzo miłym zaskoczeniem – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie.

Grzegorz Lipiński jest jedną z osób po przeszczepieniu, którą zobaczymy na trasie Biegu po Nowe Życie. Był pierwszym polskim pacjentem, który dostał nowe płuca, bo jego własne uszkodził koronawirus. Nikt w naszym kraju nie wykonywał w 2020 roku takich transplantacji. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zdecydowali, że się tego podejmą.
Operacja trwała kilkanaście godzin. Medycy nie do końca wiedzieli, z czym przyjdzie im się zmierzyć, czy przeszczepione płuca podejmą pracę. Udało się. Po miesiącu pacjent wrócił do domu. – Przeszczepione płuca bardzo dobrze pracują, mogłem wrócić do dawnej aktywności – opowiada.

Dorota Przygodzka żyje z nowym sercem. Jak sama przyznała, chce spłacić dług wdzięczności dla swojego dawcy, dlatego zaangażowała się w promocję transplantologii. Na Instagramie ma konto o nazwie przeszczep_i_ona, gdzie wiele o tym pisze. – Odzywa się do mnie wiele osób, same czekają na transplantację albo czekają ich bliscy, szukają wsparcia, chcą porozmawiać – opowiada Dorota. Ona sama, czekając w szpitalu, czytała m.in. historie osób po przeszczepieniach na stronie transplantologia.info. Już z nowym sercem wzięła dwa razy udział w Biegu po Nowe Życie. W sobotę będzie z nami po raz trzeci.

24. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 18 maja o 15.00 na Rynku w Wiśle.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.