Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nowatorska i małoinwazyjna metoda wymiany biodra na sztuczny staw

Źródło: PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 28.11.2021
 
 
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu odbyła się pierwsza w Wielkopolsce innowacyjna operacja wstawienia endoprotezy stawu biodrowego nowoczesną metodą DAA. Operacja 67-letniego pacjenta trwała godzinę i przebiegła planowo.
Operację, będącą jednocześnie szkoleniem ortopedów Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu, przeprowadził francuski chirurg ortopeda i traumatolog dr Pierre-Bastien Rey; były szef Kliniki Chirurgii Ortopedycznej Uniwersytetu w Besancon, we Francji.

Specjaliście towarzyszył dr hab. Paweł Grala, kierownik Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala im. Józefa Strusia, oraz chirurdzy ortopedzi: dr Marcin Gil i dr Tadeusz Półchłopek. Dr hab. Paweł Grala jest jednocześnie szefem Oddziału Urazowego w szpitalu, a jego koledzy lekarze, prócz pracy w oddziale ortopedycznym, operują również „na urazówce”.

Jak tłumaczył rzecznik prasowy szpitala Stanisław Rusek, DAA (direct anterior approach – dostęp przedni bezpośredni) „to nowatorska i małoinwazyjna metoda wymiany biodra na sztuczny staw. Ogromną zaletą tego typu operacji jest mała utrata krwi, nieuszkodzone mięśnie, pionizacja chorego na drugi dzień, możliwość pełnego obciążenia kończyny dolnej w drugiej dobie oraz szybki powrót do zdrowia i pracy”. Właśnie metodą DAA operowano 67-letniego mężczyznę. Operacja trwała godzinę i przebiegła planowo.

– Mężczyzna został wcześniej poinformowany, że będzie operowany nowatorską i małoinwazyjną metodą. Pacjenta znieczulono od pasa w dół. Zachował więc przytomność i w każdym momencie przeprowadzonej operacji był w pełni świadomy tego, co się dzieje. Jak powiedział dr hab. Paweł Grala, po zakończonej operacji chirurdzy ortopedzi zgodnie stwierdzili, że wystąpiła jedna nieprzewidziana, na szczęście niegroźna okoliczność: pacjent był nadmiernie gadatliwy – powiedział Stanisław Rusek. Poinformował również, że w szpitalu zostaną wykonane jeszcze dwie operacje z udziałem francuskiego specjalisty. –Tak się składa, że pacjenci to mężczyźni z koniecznością operacji lewego biodra – dodał.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.