Wyślij
Udostępnij:
 
 
WUM

Nowatorska operacja wszczepienia stawu kolanowego „uszytego na miarę”

Źródło: WUM
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 03.09.2021
 
 
W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 57-letniemu pacjentowi wszczepiono endoprotezę stawu kolanowego z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Implant był przygotowany tak, aby idealnie pasował do kości pacjenta. To pierwsza taka operacja w Polsce.
Pionierski zabieg z wykorzystaniem dokładnie takiej „uszytej na miarę” endoprotezy przeprowadzono 2 września br. w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym, pod kierunkiem dr. hab. Artura Stolarczyka.

Wszczepienie endoprotezy wykonano u pacjenta cierpiącego na chorobę zwyrodnieniową, która spowodowała destrukcję stawu kolanowego. Implant przygotowany w 3D w Stanach Zjednoczonych na podstawie badania tomografii komputerowej z dokładnością do 0,1 mm idealnie dopasowano do budowy kości pacjenta. Zastosowane rozwiązanie pozwoli lepiej odtworzyć biomechanikę kolana w stosunku do standardowych technik i umożliwi większą aktywność chorego po zabiegu. Lekarze przewidują, że za trzy tygodnie chory będzie poruszał się bez kul, a po sześciotygodniowej rehabilitacji wróci do pełnej sprawności. Operacja przebiegła pomyślnie, pacjent już tego samego dnia poruszał się o własnych siłach.

Przeprowadzenie zabiegu poprzedzone zostało szkoleniami, które zespół dr. hab. Artura Stolarczyka odbył z ortopedami m.in. z Austrii, USA, Anglii, Belgii i Francji.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe