Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Redaktor: Aleksandra Lang |Data: 20.04.2021
 
 
Szukając mieszkania z rynku pierwotnego, coraz częściej można znaleźć takie osiedla, które w pełni są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Czym dokładnie powinno wyróżniać się osiedle oraz mieszkanie przeznaczone dla osób, które nie są w stanie poruszać się samodzielnie lub mają ograniczone możliwości ruchowe?
Oferty deweloperów zawierają coraz więcej ofert mieszkaniowych z myślą o osobach niepełnosprawnych. Dodatkowo wymóg przystosowania osiedla oraz mieszkania do osób, które mają trudności z poruszaniem się, jest jasno określony w ustawie i uregulowany prawnie.

Ustawa o przystosowaniu inwestycji do potrzeb osób niepełnosprawnych
Ustawa z 7 lipca 1994 roku mówi nam o tym, że nowe budynki muszą być projektowane tak, by zapewnić osobom niepełnosprawnym – a także osobom starszym – niezbędne warunki do komfortowego korzystania z obiektów mieszkaniowych (budownictwo wielorodzinne) oraz obiektów użyteczności publicznej.
Zatem zgodnie z prawem budowlanym nowo powstające budynki mieszkalne powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wymóg ten nie dotyczy jednak domów jednorodzinnych oraz zabudowy zagrodowej. Wszystkie pozostałe budynki muszą być funkcjonalne dla osób niepełnosprawnych i osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.

Udogodnienia na nowych osiedlach z myślą o osobach niepełnosprawnych – do czego zobowiązany jest deweloper?
Przede wszystkim osiedle musi zapewniać osobom niepełnosprawnym komfortowe przemieszczanie się po terenie inwestycji. Dlatego też należy zadbać o specjalne dostosowanie powierzchni – istotne są niskie progi, ruchome platformy, odpowiednie podjazdy do klatek oraz łagodne zjazdy z chodników. Droga prowadząca do budynki powinna być utwardzona i mieć co najmniej 1,5 metra szerokości, natomiast rampy na terenie osiedla powinny mieć co najmniej 1,2 m szerokości. Ich maksymalne nachylenie określa wysokość: 15% przy <0,15 m, 8% przy 0,15-0,5 m, 10% przy >5 m. Do budynku powinna prowadzić szeroka strefa wejściowa, natomiast w budynku niezbędna będzie winda o odpowiedniej wielkości – wskazane jest, by jej minimalne wymiary wynosiły 1,1 metra szerokości i 1,4 metra długości.

Deweloper powinien zadbać o specjalne miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Aby zapewnić odpowiedni komfort poruszania się, szerokość takiego miejsca powinna wynosić 3,6 metra, natomiast długość – minimum 5 metrów. Wskazane jest także, aby miejsce zostało oznakowane specjalnym znakiem i znajdowało się jak najbliżej windy, ułatwiając osobom niepełnosprawnym szybkie dotarcie do strefy wyjścia z garażu.

Nie można zapominać także o właściwym rozmieszczeniu różnych istotnych elementów na terenie osiedla. Na odpowiedniej wysokości powinny znaleźć się domofony, włączniki świateł czy skrzynki na listy. Również mała architektura na osiedlu (ławki, kosze) i strefy rekreacyjne dla mieszkańców powinny uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych.

Jak zaaranżować mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej?
Zgodnie z przepisami deweloper zobowiązany jest do zapewnienia odpowiedniego dostępu jedynie do pierwszej kondygnacji, stąd najczęściej mieszkania dla osób niepełnosprawnych znajdują się na parterze. Jest to też wygodna opcja, ponieważ mieszkając na parterze do wszystkiego mamy bliżej. Jednak coraz częściej zdarza się tak, że udogodnienia w budynku nie ograniczają się tylko do parteru i nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby niepełnosprawne mogły zdecydować się na mieszkanie na ostatnim piętrze – o ile tylko mają taką potrzebę. Winda o właściwych wymiarach będzie stanowiła łącznik pomiędzy podziemną halą garażową i wszystkimi dostępnymi w bloku piętrami.

Dzięki temu, że coraz więcej deweloperów bardzo odpowiedzialnie podchodzi do projektowania osiedli przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie jest trudno znaleźć właściwe mieszkanie, w którym osoby ograniczone ruchowo będą mogły swobodnie poruszać się po pomieszczeniach. Wiele ofert przystosowanych do osób niepełnosprawnych można znaleźć na obido.pl. Dodatkowo na etapie budowania bardzo często można uwzględnić indywidualne preferencje i potrzeby mieszkańców, dzięki czemu nie ma problemu ze zmianą układu pomieszczeń. Deweloperzy oferują także gotowe pakiety wykończeniowe, co pozwala wybrać odpowiedni styl aranżacyjny oraz wygląd i rozkład mebli.

W mieszkaniu osoby niepełnosprawnej bardzo ważne będzie zadbanie o bezprogowe drzwi, których szerokość powinna wynosić minimum 0,9 m. Aby ułatwić otwieranie okien, urządzenia służące do obsługi okien muszą zostać umieszczone na odpowiedniej wysokości, tj. nie większej niż 1,2 m ponad poziomem podłogi. W łazience należy zamontować odpowiednie uchwyty, tak by przystosować umywalkę oraz muszlę do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. Natomiast kabina prysznicowa powinna mieć co najmniej 2,5 m kw. i 1,5 m szerokości.

Szukając mieszkania przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, należy dokładnie przejrzeć oferty deweloperów, aby wybrać najlepszą i mieć pewność, że zastosowano odpowiednie udogodnienia. W celu wybrania odpowiedniego mieszkania warto skorzystać z obido.pl.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe